Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
02/03/2023 - 12:35

Zaraza znowu daje o sobie znać! Wprowadzili całkiem nowe ograniczenia

Choroby zakaźne są szczególnie niebezpieczne, bo bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Dwie gminy powiatu gorlickiego znalazły się właśnie w strefie objętej ograniczeniami. Wszystko ma związek z afrykańskim pomorem świń. Oznacza to pewne ograniczenia.

Afrykański pomór świń

Afrykański Pomór Świń (ASF) jest bardzo niebezpieczną chorobą zakaźną. Szczególnie podatne są na nią świnie i dziki. W Polsce po raz pierwszy pojawiła się w 2014 roku. Wywodzi się natomiast, na co wskazuje również nazwa, z Afryki.

- Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy - informuje Główny Inspektorat Weterynarii. Choroba atakuje jednak tylko zwierzęta, nie stwarza zagrożenia dla ludzi.

Ograniczenia w gminach powiatu gorlickiego

Ważną informację przekazał niedawno Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorlicach. Obszary gmin Sękowa i Uście Gorlickie zostały zmienione z objętego ograniczeniami I (strefa niebieska) na strefę objętą ograniczeniami II (strefa różowa).

Co to oznacza w praktyce? - Gospodarstwa, z których świnie będą sprzedawane do rzeźni lub wywożone poza obszar objęty ograniczeniami muszą posiadać zgodę powiatowego lekarza weterynarii. Jej wydanie poprzedzone jest kontrolą przeprowadzaną przez pracownika Powiatowego Inspektoratu w Gorlicach w celu weryfikacji warunków utrzymania świń i stosownych zasad bioasekuracji – czytamy na stronie Urzędu Gminy Sękowa.

Z kolei do gospodarstw, w których świnie utrzymywane są na użytek własny lub przemieszczane do dalszego chowu wewnątrz obszaru objętego ograniczeniami, stosuje się rozporządzenie ministra rolnictwa z sierpnia 2021 r. Czytamy w nim m.in., że świnie muszą być utrzymywane w odrębnych pomieszczeniach, a budynek musi być zabezpieczony przed dostępem do niego zwierząt domowych.

Przypomnijmy, że w przeszłości w naszym regionie zdarzały się już przypadku odstrzelenia dzików zakażonych ASF. Tak było chociażby w maju 2022 roku w Obłazach Ryterskich. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ. ([email protected], fot.: PSP Nowy Sącz/ zdjęcie ilustracyjne)







Dziękujemy za przesłanie błędu