Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
01/12/2023 - 09:55

Zanim będzie lepiej... Nadchodzą kolejne inwestycje i remonty w Nowym Sączu

Ostatnia sesja Rady Miasta Nowego Sącza przyniosła zmiany w uchwale budżetowej i wieloletniej prognozie finansowej. Wkrótce możemy się zatem spodziewać kolejnych inwestycji. Radni zgodzili się m.in. na prace związane z przebudowami ulic czy zwiększenie wydatków na boisko ze sztuczną nawierzchnią w Zawadzie.

O stadionie w Zawadzie na sesji Rady Miasta Nowego Sącza

Sesje Rady Miasta Nowego Sącza w obecnej kadencji słyną z niezwykle burzliwych dyskusji i ciągną się bardzo długo. Podobnie było również podczas ostatniego posiedzenia. W porządku obrad było ponad 20 punktów.

Radni przyjęli m.in. zmiany w uchwale budżetowej oraz wieloletniej prognozie finansowej. Znalazł się tutaj choćby zapis dotyczący boiska ze sztuczną nawierzchnią w Zawadzie. Wydatki zostały w tym przypadku zwiększone o 917 tys. zł. 

- Ogłoszenie nowego przetargu nie jest uzależnione od zakończenia rozliczeń z generalnym wykonawcą, lecz precyzyjnego dokonania inwentaryzacji. Prawidłowe przeprowadzenie tego procesu skróci czas postępowania przetargowego, liczbę ewentualnych zapytań oraz ułatwi współpracę już z nowym wykonawcą - czytamy w projekcie uchwały.

Władze miasta zaznaczają, że korekta wydatków na tę inwestycję, uwzględniająca możliwy wzrost kosztów jest niezbędna. Efektem ma być zakończenie budowy i jej rozliczenie w 2024 roku. Czytamy również, że wnioskowane zwiększenie limitu wydatków na 2023 rok dotyczy wyłącznie środków własnych i ma pokryć zobowiązania, będące efektem inwentaryzacji. 

- Ich rzeczywista wartość na dzisiaj nie jest znana, a ostateczne rozliczenia z dotychczasowym generalnym wykonawcą, choć planowane na 2023 rok, mogą zostać sfinalizowane w roku 2024 - brzmi uzasadnienie.

Rekompensaty i remonty ulic w Nowym Sączu

To jednak nie wszystkie zmiany. Wydatki o 182 tys. zł zostały też zwiększone w związku z projektami na przebudowę ulicy Barskiej, Majdan, Kusocińskiego i Górki Zawadzkie. Według założeń mają tutaj powstać chodniki.

Miasto udzieliło również rekompensaty spółce MPK wynoszącej ponad 1 milion złotych. - Wniosek został zaudytowany i potwierdzony co do wyliczonej przez spółkę kwoty, dopłata rekompensaty jest uzasadniona - brzmi zapis w projekcie uchwały.

Z kolei w wieloletniej prognozie finansowej możemy m.in. przeczytać, że w latach 2024-25 planowana jest budowa toru kajakowego na Dunajcu. Miasto planuje na ten cel pozyskać ponad 1 milion złotych dofinansowanie i wydać maksymalnie niecałe 2,5 miliona.  

Ponadto przewidziana została też rekompensata dla spółki NIK odpowiedzialnej za budowę stadionu na ponad 86 tysięcy złotych. Chodzi w tym przypadku o zapłatę faktury za grudzień 2022 roku w styczniu 2023 roku. Miasto podkreśla, że jest to jedynie przesunięcie środków, które nie zwiększa ogólnej wartości rekompensaty. - Faktura została wystawiona 31 grudnia.2022 r. a zapłacona zgodnie ze wskazanym terminem 12 stycznia 2023 r. W harmonogramie przewidziano natomiast, że płatność za grudzień zostanie dokonana w grudniu. Tym samym wystąpiła konieczność zmiany, zwiększenia planu wydatków na 2023 - czytamy w uzasadnieniu.

W kolejnych miesiącach możemy się również spodziewać prac związanych z przebudową ul. Zielonej (i przejść dla pieszych na skrzyżowawniu z ul. Grunwaldzką), ul. Kamiennej (z budową chodników oraz drogi rowerowej) i Jamnickiej. Kolejny etap budowy chodnika ma być realizowany na ul. Dunajcowej. Ponadto, niebawem powinna zostać też wykonana dokumentacja projektowa dla łącznika ul. PIeczkowskiego z Lwowską (obwodnica wschodnia). Dofinansowanie na część prac pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. 

Podczas sesji nie brakowało pytań ze strony radnych. Ich wątpliwości budziła chociażby rekompensata dla MPK, spółki NIK czy zwiększenie wydatków na boisko w Zawadzie. Ostatecznie za przyjęciem zmian w wieloletniej prognozie finansowej oraz uchwale budżetowej zagłosowało 18 radnych. ([email protected], fot.: MP, IM, ES - ikona/ zdjęcie ilustracyjne)Dziękujemy za przesłanie błędu