Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 1 czerwca. Imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
11/03/2020 - 11:10

Zamykają uczelnie, szkoły i przedszkola. Do 25 marca nie będzie lekcji ani zajęć

Premier Mateusz Morawiecki podjął właśnie decyzję o zamknięciu od 12 do 25 marca wszystkich żłobków, przedszkoli, szkół i przedszkoli. Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel wyda za kilka godzin oficjalny komunikat w tej sprawie. Jeszcze dzisiaj w tych placówkach będą miały zapewnioną opiekę.

Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja premiera i ministra edukacji narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

- Jest decyzja o zamknięciu żłobków, przedszkoli i szkół. Natychmiast reagujemy – mówi Ludomir Handzel, prezydent Nowego Sącza. – Natychmiast zwołuję naradę, która zakończy się moją decyzją. Do dwóch godzin pojawi się oficjalny komunikat.

Prezydent zaznaczył, że dzisiaj (11 marca) zajęcia będą odbywały się normalnie. Oficjalny komunikat otrzymają dyrektorzy żłobków, przedszkoli i szkół, a także innych placówek oświatowych, jak i sądeckie media. Szkoły będą dalej powiadamiały rodziców i opiekunów.

- Wszystkie kwestie związane z funkcjonowaniem żłobków, przedszkoli i szkół będą doprecyzowane w wydanym komunikacie - dodaje prezydent. - Prawdopodobnie podejmę decyzję, iż będą zorganizowane  zajęcia opiekuńcze w czwartek i piątek. Mam świadomość tego, że wielu rodziców pracuje i może to być dla nich, szczególnie rodziców młodszych dzieci, sporym problemem zapewnienie im, w trybie pilnym opieki. Dzisiaj najważniejsze decyzje są w sprawie żłobków, przedszkoli i szkół. Pozostałe jednostki pracują normalnie.

Niezależnie od decyzji prezydenta od jutra do 25 marca wszystkie placówki oświatowe, przedszkola, szkoły i uczelnie zostają zamknięte. Administracja rządowa - podczas dzisiejszego spotkania z samorządowcami będzie rekomendowała w tym terminie zamknięcie wszystkich placówek kultury.

Czytaj też: Kwarantanna z powodu koronawirusa. Dadzą nam L4? Czy nam zapłacą?

- Trwa konferencja. Niebawem będziemy mogli powiedzieć coś więcej – informuje pracownik sekretariatu II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu. – Płyny do dezynfekcji i środki chemiczne są na bieżąco zamawiane, jednak przez braki w hurtowniach część zamówienia nie dotarła do szkoły – dodaje.

A jak wygląda sytuacja w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza? – Zapoznajemy się ze stanowiskiem rządu. Z tego co mi wiadomo, spodziewamy się dostawy środków dezynfekujących, natomiast podstawowe środki są uzupełniane na bieżąco – informuje dyrektor sądeckiej ,,Jedynki”, Andrzej Padula.

[email protected] sądeczanin.info, fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu