Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 3 października. Imieniny: Bogumiła, Gerarda, Józefy
04/06/2023 - 14:55

Zamrażanie róży, konstruowanie robotów… Tak było na Festiwalu Nauk Stosowanych w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

Pokazy, prezentacje, warsztaty, konkursy, gry edukacyjne i sportowe to w skrócie program zorganizowanego 2 czerwca Festiwalu Nauk Stosowanych w ANS w Nowym Sączu. Do Kampusu dydaktyczno-sportowego przy ul. Kościuszki 2 przyszli uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz przedszkolaki.

Jak co roku Akademia Nauk Stosowanych (wcześniej jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa) przygotowuje wydarzenie, na którym swoje naukowe atrakcje prezentuje sześć wydziałów uczelni. Już od godziny 9 na ul. Kościuszki 2 ustawiały się kolejki uczniów i ich nauczycieli. Dla wielu była to doskonała alternatywa dla lekcji w szkolnej ławce.

- Decyzja o przeniesieniu Festiwalu do Kampusu dydaktyczno-sportowego była strzałem w dziesiątkę. Przed laty organizowaliśmy go na płycie sądeckiego rynku i nie mogliśmy przygotować tak wiele pokazów w oparciu o nasze naukowe zaplecze, a także gościć tylu młodych ludzi. To był to dla nich dodatkowy Dzień Dziecka i okazja do dobrej zabawy i zobaczenia naukowych ciekawostek – zaznacza dr Marek Reichel, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

Festiwal ma przede wszystkim na celu popularyzację nauki, zaszczepienie w młodych ludziach pasji poznawania i tworzenia. Wydarzenie co roku jest skierowane do uczniów lokalnych szkół podstawowych i średnich oraz przedszkoli. Tegoroczny program Festiwalu Nauk Stosowanych obejmował liczne pokazy. Można było zobaczyć na przykład zamrażanie róży w ciekłym azocie, czy konstruowanie robotów. Były też  warsztaty  pierwszej pomocy, autoprezentacji czy tańca, także konkursy, gry edukacyjne oraz zajęcia sportowe.

Dobrze bawiono się i rywalizowano nie tylko w hali  sportowej, ale także na basenie. Forma naukowych zmagań była przeróżna, bo można było rozwiązywać zadania w formie pokoju zagadek „escape room” lub tradycyjnie zasiąść do testu w Konkursie Młody Matematyk. Dużą popularnością cieszył się koncert piosenki angielskiej Jamesa Macfarlane’a, na co dzień lektora języka angielskiego ANS oraz policyjne pokazy technik kryminalnych czy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Dla uczestników Festiwalu przygotowano medale, dyplomy, a także rozdano około tysiąc lodów i balonów napełnionych helem. W roku akademickim 2022/2023 Festiwal Nauk Stosowanych wpisuje się w jubileusz 25-lecia istnienia sądeckiej uczelni.

Fot. ANS Nowy Sącz

Kolejki do wiedzy w Nowym Sączu
Pokazy, prezentacje, warsztaty, konkursy, gry edukacyjne i sportowe to w skrócie program zorganizowanego 2 czerwca Festiwalu Nauk Stosowanych w ANS w Nowym Sączu. Do Kampusu uczelnianego kampusu przy ulicy Kościuszki przyszli uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz przedszkolaki


Dziękujemy za przesłanie błędu