Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 10 grudnia. Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
28/03/2023 - 16:10

Zamkowe wzgórze w Rytrze rozbłyśnie światłem. To będzie sceneria jak z bajki

Jak mocno zarówno mieszkańcy Sądecczyzny, jak i turyści cenią sobie zrewitalizowany już częściowo zamek w Rytrze nikomu nie trzeba mówić. Wystarczy popatrzeć na Wasz odzew po każdej naszej publikacji o planach dalszej rewitalizacji zamku. Dziś mamy kolejne dobre wieści w tym zakresie. Zamkowe wzgórze w Rytrze rozbłyśnie światłem. To będzie sceneria jak z bajki

Zamkowe wzgórze w Rytrze rozbłyśnie światłem. To będzie sceneria jak z bajki

O tym, że władze gminy Rytra złożyły wniosek o dofinansowanie – w grę wchodzi nawet 1 200 000 zł - dalszej rewitalizacji zamku w ramach Polskiego Ładu w ramach środków na rewitalizację zabytków pisaliśmy już w publikacji Nie uwierzycie! Będą dalej rekonstruować zamek w Rytrze. To będzie perła Sądecczyzny

Przypomnijmy jednak główne założenia przedsięwzięcia. - Chcemy dokończyć rewitalizację ryterskiego zamku a dokładniej odbudować bramę wjazdową. Fundament i część muru, zaraz przy wejściu na dziedziniec, jest już odsłonięta, część samych murów już odbudowana. Teraz chcemy sięgnąć z nimi jak najwyżej – obrazuje wójt Jan Kotarba. Docelowo samorządowi marzy się, by ryterski zamek, siostrzany do tego w Czchowie, właśnie tak, jak on wyglądał.

Ba. Wójt cały czas myśli o tym, jak wychodząc naprzeciw sugestiom gości, zorganizować tutaj punkt z małą gastronomią. O tym szerzej w artykule Rytro: macie ochotę napić się świeżo parzonej kawy na tym pięknym zamku?

Dziś znów przenosimy się na zamkowe w ślad za kolejnym sygnałem od Was. – Pięknie, że zamek dalej ma być odbudowywany. Szkoda tylko, że – przynajmniej ja o tym nigdzie nie słyszałem – władze Rytra nie myślą o jego oświetleniu. Teraz na spacer można się tu wybrać tylko za dnia czyli, poza sezonem wakacyjnym, tak naprawdę do godziny 16. Jakby zamek podświetlić odpowiednio, tak, jak właśnie ten w Czchowie jest już podświetlony, można by tu spacerować niezależnie od pory. To by dopiero była atrakcja – usłyszeliśmy ostatnio w telefonie od kolejnego miłośnika Doliny Popradu.

Co tu kryć. Oczami wyobraźni już to widzimy. Rozgwieżdżone niebo, z tyłu las z Makowicą, w dole panorama Popradu i niemal całego Rytra. Z tą wizją dzwonimy do wójta. – Ależ my myślimy cały czas o oświetleniu – mówi gospodarz gminy. – Projekt takiego oświetlenia jest we wniosku do Polskiego Ładu, który już złożyliśmy. Kiedyś było tu oświetlenie, ale zostało zniszczone. Dlatego teraz musimy je zrobić zupełnie od początku i chcemy to zadanie powierzyć uprawnionym, kompetentnym osobom. Szacujemy, że może to kosztować koło 100 000 zł. Oświetlenie chcemy wykonać jako pierwsze, a to, co zostanie z dofinansowania wydać na odbudowę bramy wjazdowej. Myślę, że są bardzo duże szanse na to, że będziemy takim oświetleniem cieszyć się już w przyszłym roku. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu