Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 stycznia. Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny
25/03/2021 - 07:10

Zagraliśmy hejnał z ratuszowej sądeckiej wieży! Wreszcie tego posłuchajcie

Coś tam „plumka” z ratuszowej wieży co godzinę. I konia z rzędem temu, kto potrafiłby zanucić „kawałek”, który jest nieformalnym hejnałem Nowego Sącza. Teraz wreszcie można się przekonać na własne uszy, co to za melodia. Wzięliśmy sprawy we własne ręce. Wręczyliśmy nuty zaprzyjaźnionemu muzykowi, który dokonał elektronicznej transkrypcji. Teraz brzmi to tak, jakby hejnał był grany na trąbce.

Przypomnijmy, że sądecki „hejnał” to fragment pieśni wieżowej „Szerokie sarmackie pola”, skomponowanej w siedemnastym wieku przez polskiego kompozytora i lutnistę Krzysztofa Klabona. Tę pieśń zasugerował jako najbardziej odpowiednią Stanisław Gałoński, długoletni dyrektor krakowskiej Capelii Cracoviensis.

Czy mieszkańcom Nowego Sącza podoba się taki hejnał? Zachęcamy do głosowania w naszej sondzie.   

O poszukanie odpowiedniej melodii, która pretendowałaby do rangi hejnału, do dyrektora Gałońskiego najprawdopodobniej zwróciły się też ówczesne władze miasta. Marian Kulig, były dyrektor Sądeckich Wodociągów, jest w posiadaniu listu Stanisława Gałońskiego adresowanego do nieżyjącego już Henryka Dobrzańskiego – seniora.

 Tak, jak sądziłem, znalezienie melodii odpowiedniej dla hejnału nie jest wcale tak łatwą rzeczą. Musi ona odpowiadać wielu warunkom: musi być melodyjna, wpadać w ucho, musi być dostojna, reprezentacyjna, poważna, a równocześnie optymistyczna. Musi mieć charakter muzyki na trąbkę i mieć tessyturę dość wysoką, żeby ją było z daleka słychać. Powinna być wreszcie utworem polskim, a nie obcym.

Wybór padł na kompozycję Klabona.  Można przypuszczać, że Stanisław Gałoński, nuty do melodii znalazł w jakimś archiwum. Z ratuszowej wieży rozbrzmiewa teraz słabo słyszalne, zarejestrowane w latach siedemdziesiątych nagranie, wykonane na trąbce przez nieżyjącego już Stanisława Szarego, muzyka Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Ochrony Pogranicza. 

„Sądeczanin” dotarł do nutowego zapisu  „hejnału”.  Zachęcamy muzyków, zespoły, orkiestry, chóry do nagrania własnej wersji utworu, w dowolnej aranżacji.  Prosimy o przesyłanie filmików do redakcji  na adres: i.michalec@sadeczanin.info. Każdy z nich zaprezentujemy na naszym portalu. (jm)Dziękujemy za przesłanie błędu