Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
10/10/2018 - 20:10

Za 230 dni wsiądziesz do autobusu elektrycznego. Podpisy pod umową złożone

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu będzie dysponowało najdalej za 230 dni dwoma autobusami elektrycznymi, a na terenie miasta gotowe do użytkowania będą stacje wolnego i szybkiego ładowania. Jedna znajdować się będzie na zajezdni MPK, druga zaś przy ul. Sucharskiego.

Dzisiaj w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego została podpisana umowa na dostawę właśnie dwóch autobusów o napędzie elektrycznym  wraz z infrastrukturą do ładowania.

Pojazdy wyprodukuje, dostarczy i zatroszczy się o niezbędną infrastrukturę firma Ursus Bus, która wygrała przetarg na to zadanie.  

Umowę, w obecności zastępcy prezydenta Nowego Sącza Wojciecha Piecha, podpisali prezesi Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Andrzej Górski, Anna Sokołowska i Sławomir Rybarski. Firmę Ursus Bus reprezentowali członkowie zarządu: Paweł Dadej i Filip Walczak.

Czytaj także: Takie autobusy elektryczne będą jeździły po Nowym Sączu. Przetarg rozstrzygnięty

Autobusy będą nie tylko elektomobilne i ekologiczne, ale także ciche, co ma znaczenie zwłaszcza, kiedy będą jeździły przez miasto nocą.

- Autobus jest wyposażony w baterię tytanową najnowszego typu - powiedział Andrzej Górski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu. - Ona jest relatywnie niewielkiej pojemności, co powoduje, że autobus niewiele waży, a to znaczy, że może zabrać większą ilość pasażerów. Będzie jednak musiała być doładowywana podczas wykonywania kursów, ale mamy na to rozwiązanie – na ulicy Sucharskiego będzie zlokalizowana stacja szybkiego ładowania wraz ze stacją transformatorową, co będzie zapewniało możliwość realizacji zadań przewozowych przynajmniej 200. kilometrów w ruchu dobowym. 

Pierwsze dwa autobusy z napędem elektrycznym będą kursowały na linii nr 7. Będą to 12-metrowe pojazdy, niskopodłogowe z 78. miejscami dla pasażerów, z czego 29. siedzącymi.

Wykonawca zainstaluje również dwie stacje wolnego ładowania na zajezdni MPK i dostosuje  place postojowe pod zakupione autobusy oraz system stacji szybkiego ładowania przy ul. Sucharskiego. Tam zostanie przebudowana zatoczka autobusowa. Posadowiona będzie też stacja transformatorowa. 

Filip Walczak z firmy Ursus Bus zaakcentował, że cieszy się, że Nowy Sącz trafia na krótką listę pionierów, jeśli chodzi o elektromobilność.

- Jest to potwierdzenie tego, że miasto jest nowoczesne i słynie z tego, że jest tu dużo inicjatyw, wprowadzających nowe idee, a władze miasta, przedsiębiorcy i sami mieszkańcy nie boją się nowych rozwiązań - mówił przedstawiciel firmy Ursus Bus. 

Zadanie zostanie zrealizowane za 7 575 570,00 zł brutto. Firma ma zrealizować zamówienie w terminie 230 dni od dnia podpisania umowy.

Warto zaznaczyć, że kupno autobusów elektrycznych i budowa stacji do ładowania w Nowym Sączu są częścią ogromnego, wartego ponad 60 mln złotych projektu pn. „Rozbudowa niskoemisyjnego systemu transportu publicznego aglomeracji sądeckiej” współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej. Obejmuje on przebudowę dworca autobusowego MPK przy ul. Kolejowej w Nowym Sączu, zakup taboru dla MPK (30 nowych, niskopodłogowych autobusów MAN z silnikiem diesla) oraz uruchomienie w pobliżu starosądeckiego rynku obiektu „Park&Ride”.

i.michalec@sadeczanin.info, Fot. MPK w Nowym Sączu, Ursus Bus S.A., źródło: UM w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu