Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
15/09/2012 - 22:01

Z Patagonii do Starego Sącza. Biskup na 35-leciu matury

Bp Józef Słaby – absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Starym Sączu, obecnie biskup diecezji Esquel w Patagonii, odwiedził miasto św. Kingi przy okazji 35. rocznicy matury rocznika 1977. Wczoraj (15 września) przewodniczył Mszy Świętej w kościele Świętej Trójcy przy Klasztorze Sióstr Klarysek.
 – Moja rodzinna parafia – Żeleźnikowa Wielka, jest silnie związana ze starosądeckim klasztorem. Tutaj rozpocząłem posługę ministranta, a jako uczeń liceum często przychodziłem na modlitwę. Myślę, że moja ciocia, która mieszkała tutaj za klauzurą, wymodliła moje powołanie – powiedział nam bp Józef Słaby.
O. Józef Słaby CssR urodził się w 1958 roku w Żeleźnikowej Wielkiej jako drugie dziecko w rodzinie. Poza nim jeszcze dwóch braci poczuło powołanie do kapłaństwa. Ma dziewięcioro rodzeństwa. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Żeleźnikowej, a po jej ukończeniu rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Starym Sączu. W 1977 roku wstąpił do Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela i podjął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie. Siedem lat później, z rąk ks. bpa Jerzego Ablewicza przyjął święcenia kapłańskie.
Na początku roku 1985 wyjechał do Argentyny, gdzie rozpoczął pracę w Quilmes. Tam opiekował się klerykami studiującymi w Wyższym Seminarium Duchownym w La Plata. Później został przeniesiony do pracy w San Vicente, by następnie znowu wrócić do Quilmes i przejąć odpowiedzialność za szkołę św. Alfonsa i Matki Bożej z Lourdes. W tym samym czasie został członkiem zwyczajnym Rady Wiceprowincji Resistencia i wikariuszem wiceprowincjała. W roku 2005 został wybrany przez swoich współbraci na przełożonego Wiceprowincji Resistencia, funkcję tę pełnił do 2007 roku.
– Praca duszpasterska wśród Argentyńczyków znacznie różni się od tej w Polsce. Tam jest o wiele mniejsza ilość kapłanów, w związku z tym księża w większości zajmują się głoszeniem Słowa Bożego, odwiedzaniem wspólnot, szafowaniem Sakramentów Świętych, mniej organizowaniem grup duszpasterskich, czy katechezy. Na dodatek ich wiara jest – powiedziałbym  bardzo żywiołowa. Argentyńczycy dość często ulegają innym i odchodzą z Kościoła katolickiego. To także trzeba mieć na uwadze, podejmując się pracy duszpasterskiej w tym kraju – opowiada bp Słaby.
W 2008 roku o. Józef Słaby został koordynatorem wspólnej misji Prowincji Warszawskiej Redemptorystów i Wiceprowincji Resistencia w Esquel w Patagonii. Pełnił tam funkcję przełożonego wspólnoty redemptorystów i proboszcza parafii pw. Matki Bożej Anielskiej. Rok później – 14 marca, papież Benedykt XVI mianował go biskupem nowo powstałej Prałatury Esquel. – Jej obszar to osiemdziesiąt tysięcy kilometrów kwadratowych. Mam sto tysięcy wiernych w piętnastu parafiach, w których pracuje obecnie piętnastu księży – dodaje biskup.
Nominacja przyszła w roku 25-lecia święceń kapłańskich o. Józefa Słabego. Uroczysty ingres odbył się 8 maja 2009 roku, zaś 12 lipca w rodzinnej parafii w Żeleźnikowej Wielkiej bp Słaby odprawił Mszę Świętą prymicyjną
Obecnie ks. Biskup przebywa na urlopie w Polsce, ale jego wypoczynek łączy się także z pewną misją.
– Chciałbym utworzyć dwie nowe parafie tak, aby księża nie musieli pokonywać szalonych, czasami nawet trzystukilometrowych odległości między miejscami, gdzie odprawiają Eucharystię. Dlatego szukam księży, którzy zechcieliby się podjąć pracy duszpasterskiej w Patagonii – mówi.

(KB)
fot. KB






Dziękujemy za przesłanie błędu