Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
16/10/2020 - 17:20

Z lekarskiego punktu widzenia: rząd podjął słuszną decyzję

„Od jutra Polska wchodzi w drugi „lockdown” - tak decyzję rządu o objęciu większości powiatów w kraju czerwoną strefą postrzega wielu mieszkańców, w tym także naszego regionu. Wielu z nich, zwłaszcza przedsiębiorców i restauratorów ma obawy czy ponowne wprowadzenie zaostrzonych restrykcji nie spowoduje w konsekwencji konieczności zamknięcia prowadzonego „biznesu”. Jak decyzję rządu oceniają lekarze?

Zapytaliśmy o to Bogusława Latacza, dyrektora ds. medycznych Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Dzisiaj w Polsce mamy 7 705 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem.

Małopolska, niestety i dzisiaj otwiera listę województw, w którym jest najwięcej nowych zdiagnozowanych zakażeń.

- Z punktu widzenia lekarza to każda decyzja, która w jakikolwiek sposób daje szansę ograniczenia rozwoju epidemii jest ze wszech miar słuszna – powiedział „Sądeczaninowi” lek. med. Bogusław Latacz z sądeckiego szpitala. – Oczywiście zdaję sobie sprawę, że dla wielu ludzi jest to tragedia, ale za chwilę możemy mieć do czynienia z sytuacją, że takie decyzje o indywidualnym lockdown-ie mieszkańcy będą podejmowali samoistnie, bo będą się bali wyjść na ulicę. Jeszcze raz zaznaczam, że z medycznego punktu widzenia, każda decyzja ograniczająca liczbę przypadków zakażonych pacjentów, którzy muszą trafić do szpitala jest dobra.

Dyrektor krynickiego szpitala Sławomir Kmak też jest przekonany, że decyzja, jaką podjął wczoraj rząd jest słuszna.

- Ostatnie tygodnie pokazały, że nie wszyscy jesteśmy zdyscyplinowani. Patrząc z punktu widzenia funkcjonowania gospodarki jest to bardzo trudna decyzja – mówi szef krynickiego szpitala. – Zobaczymy z jaką sytuacją epidemiologiczną będziemy mieli do czynienia za dwa tygodnie.

Marcin Radzięta, dyrektor limanowskiego szpitala uważa, że społeczeństwo musi „zacisnąć zęby” i stosować się do zaostrzonych obostrzeń.

- Musimy się jako społeczeństwo zmobilizować, bo, niestety koronawirus szerzy się bardzo szybko – mówi nasz rozmówca. – My to widzimy chociażby po ilości badań, które wykonujemy. Odsetek dodatnich pacjentów jest coraz większy w stosunku do ilości badanych pacjentów.  Jest koroanwirus i krótko mówiąc trzeba stosować się do tych zaleceń. Tylko odpowiedzialność wszystkich, bez wyjątku pozwoli nam to przetrwać i zwyciężyć.

[email protected], fot. IM.

Dziękujemy za przesłanie błędu