Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
26/11/2019 - 17:00

X sesja Rady Gminy Moszczenica: szkoły uratowane, działki przygotowane

Dwoma motywami przewodnimi dziesiątej sesji Rady Gminy Moszczenica było ratowanie sytuacji finansowej szkół i zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego.Radni gminy Moszczenica stawiają na edukację. W dniu dzisiejszym przegłosowano uchwałę, dzięki której dwa zespoły szkół z Moszczenicy i Staszkówki dostały dofinansowanie na pensje pracownicze. Zwolnień więc nie będzie.  – Zdecydowaliśmy, że oba zespoły szkół będą miały do dyspozycji 149 tysięcy złotych na ten rok. To była sytuacja awaryjna, która wyszła w ciągu ostatnich dwóch, trzech miesięcy.

Wystąpienia dyrektorów szkół były większe, ale podstawową kwestią jest zagwarantowanie wynagrodzeń pracowniczych. Jeśli nie będzie ich stać na inne wydatki, to proszę sobie je przenieść na następny rok lub negocjować warunki z gazowniami i dostawcami prądu. Niech dyrektorowie wezmą na siebie choć część odpowiedzialności – wyjaśnił wójt gminy Moszczenica Jerzy Wałęga.

Przedstawiciele Moszczenicy chcą także zwiększać wpływy z podatku od nieruchomości i podatku dochodowego, dlatego zapraszają w swoje okolice. - Powietrze tu jest tak czyste, że w tym roku dopuszczalne normy nie zostały przekroczone, co zachęca do osiedlania się osoby spoza gminy. Stąd m.in. pomysł zmian w planie zagospodarowania przestrzennego, który zakłada sprzedaż działek pod zabudowę mieszkaniową. – To nasze główne zadanie długofalowe, które udało się dzisiaj przeforsować.

Zmiana w planie zagospodarowania przestrzennego pozwoli na oddania 48 działek pod nowe domy. Chcemy dać możliwość osiedlania się w domach jednorodzinnych obecnym mieszkańcom, ale także tym potencjalnym. Widzimy w tym silnik rozwojowy naszej gminy – dodaje Jerzy Wałęga.

Paweł SwarlikDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)