Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
16/03/2021 - 20:30

Wysokie stawki za odbiór śmieci? Czytelnik "Sądeczanina" ma pomysł, co zrobić

Pod koniec ubiegłego roku pisaliśmy o stawkach za śmieci na 2021, które zostały przegłosowane przez radnych Gródka nad Dunajcem. Samorządowcy chcieli również, aby zająć się kwestią oczyszczania brzegów jeziora, w którym zalegają tony śmieci. Temat odpadów powraca na każdej sesji, a stawki nie wszystkim się podobają. Jeden z mieszkańców wpadł na pomysł, co można z tym zrobić.

- Przeczytałem artykuł na temat śmieci w gminie Gródek nad Dunajcem. Planuję kupić dom lub działkę w tej okolicy. Mam kilka pomysłów, jak obniżyć ceny za śmieci – niektóre można wdrożyć w krótkim czasie – twierdzi nasz Czytelnik - pan Adam - zainspirowany rozwiązaniami, które funkcjonują w innych gminach, chociażby w Łososinie Dolnej.

- Przetarg na odbiór odpadów komunalnych został już zakończony. Może trzeba go unieważnić i ogłosić nowy - pisze. - Stawki za śmieci w Gródku powinny się zmienić. Mieszkająca w domu osoba samotna powyżej 75 roku życia czy emeryt wytwarzają znacznie mniej śmieci.

Poza tym uważam, że gmina powinna wydawać w danym roku tylko jeden komplet worków na śmieci. Po jego wykorzystaniu można dokupić dodatkową ilość worków na zmieszane odpady komunalne albo otrzymać nieodpłatnie dodatkową ilość na te, które da się segregować, czyli szkło, plastik, papier i metal – tak, jak funkcjonuje to w Łososinie – twierdzi nasz czytelnik.

Czytaj też: Mieszkańcy Gródka narzekają na cienkie worki i śmieci przy przystankach

Jego zdaniem pomysłem godnym rozważenia byłoby również podzielenie rejonu odbioru śmieci na kilka sektorów. – Dzięki temu do przetargu, oprócz dużych firm, będą mogły stanąć również mniejsze przedsiębiorstwa, które oferują bardziej przystępne stawki, przy zachowaniu tej samej jakości świadczonych usług – wyjaśnia.

Innym rozwiązaniem wartym przedyskutowania przez radnych byłoby wydłużenie umów z firmami zajmującymi się gospodarką odpadami. Po co zawierać umowę na rok, skoro związanie się nią na kilka lat umożliwiłoby zachowanie stałej wysokości cen za wywóz śmieci. – Co więcej, w niektórych gminach, jak na przykład w Korzennej czy Łososinie, to samorządy korzystają z usług gminnych przedsiębiorstw komunalnych. Przy odrobinie chęci jest szansa na niższe koszty.

A Wy? Co o tym sądzicie? ([email protected], fot. archiwum)







Dziękujemy za przesłanie błędu