Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 lipca. Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza
02/04/2020 - 12:45

Wyprowadzają się z domów, aby nie narażać bliskich. Dramatyczny apel o pomoc

Teraz, gdy cały świat walczy z pandemią koronawirusa, oczy wszystkich ludzi skierowane są na lekarzy, pielęgniarki i ratowników medycznych. To właśnie oni są na pierwszej linii walki z wirusem i każdego dnia narażają swoje własne zdrowie i życie. Wiele osób decyduje się na radykalny krok. Na czas pandemii wynajmują mieszkania i wyprowadzają się z domów, aby nie narażać swoich bliskich.

Z naszą redakcją skontaktowała się żona jednego z ratowników medycznych, który pracuje w Sądeckim Pogotowiu Ratunkowym. Jej mąż dla bezpieczeństwa pozostałych domowników jakiś czas temu wyprowadził się z domu i wynajął mieszkanie.

- Tak robi coraz więcej medyków w obawie o zdrowie najbliższych i tutaj pojawia się problem. Po pierwsze nikt nie chce wynająć mieszkania na 3-6 miesięcy, a drugi problem to niechęć do wynajęcia mieszkania pracownikom służby zdrowia – pisze w wiadomości przesłanej do naszej redakcji żona ratownika medycznego.

W Nowym Sączu jest wiele mieszkań, które są puste, ale właściciele nie chcą ich wynająć. Nie chodzi o wynajem za darmo, jesteśmy w stanie ponieść koszty, bo nie mamy innego wyjścia – dodaje kobieta.

Ratownictwo medyczne w Polsce jest wciąż bardzo niedocenianym zawodem. W przeszłości ratownicy medyczni wielokrotnie protestowali i prosili o podwyżkę, ale ich apele nie spotykały się z przychylnością władz i przeważnie kończyły się fiaskiem. Ich praca nie przekłada się na wysokość zarobków. Teraz nie dość, że zarabiają marne grosze, to jeszcze na własny koszt muszą wynajmować mieszkania w trosce o swoich bliskich.

Ostatnie tygodnie to dla wszystkich pracowników służby zdrowia czas wzmożonej pracy. Każdego dnia żyją w niepewności, czy wrócą do domu z dyżuru, a może zostaną objęci kwarantanną. O ile łatwiej im będzie pracować, jeżeli nie będą musieli stresować się tym, czy nie zarażą swoich dzieci, współmałżonka czy starszych rodziców.

- Dla wszystkich z nas bez wątpienia jest to czas strachu i obawy, co będzie jutro. Żyjemy z dnia na dzień, próbując odnaleźć się w otaczającej nas rzeczywistości. Na chwilę obecną jesteśmy zdrowi, ale za tydzień, miesiąc lub dwa, każdy z nas lub naszych bliskich może być chory. Wirus nie wybiera. Każdy może potrzebować pomocy, o ile będzie miał nas kto leczyć.

Wierzę, że znajdą się w Nowym Sączu lub okolicy osoby, które w tej sytuacji zdecydują się wynająć pracownikom służby zdrowia mieszkania – apeluje nasza Czytelniczka i my również przyłączamy się do tego apelu, choć jak udało nam się dowiedzieć, w jednym z hoteli na terenie Nowego Sącza, władze miasta wynajęły 36 miejsc noclegowych, które będą do dyspozycji sądeckich medyków.

RG [email protected], Fot. arch. Sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)