Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
15/09/2022 - 16:00

Wymyślili przekręt bardzo „na czasie”. Tak się wpada po sądecku w sidła oszustów

To już zmasowany atak oszustów. Ostatnio „w modzie” było podszywanie się pod urzędnika ZUS lub skarbówki. Ale specjaliści od wyłudzania pieniędzy są zawsze na czasie. Na fali pogoni za węglem wyczuli łatwy zarobek i podszywają się pod sprzedawców opału. Łupem przestępców padli mieszkańcy Sądecczyzny.

Grasujący w sieci oszuści wymyślili nowy przekręt

Na fali pogoni za węglem wyczuli łatwy zarobek i podszywają się  pod sprzedawców opału.  Ich łupem padli mieszkańcy naszego regionu.  

Jak wpadli w pułapkę zastawioną przez cyberprzestępców? – Mieszkańca Krynicy zainteresowała oferta sprzedaży ekogroszku zamieszczona na stronie internetowej firmy zajmującej się zbytem opału – mówi Aneta Izworska z biura prasowego  sądeckiej komendy policji.  - Wpłacił ponad 5 tysięcy złotych na wskazane konto za 2 tony węgla, a kiedy kilka dni później chciał sprawdzić status zamówienia, okazało się, że strona firmy już nie istnieje.

czytaj też Morderstwo, wypadek, ucieczka? Powiedziała, że idzie po papierosy

Ich łupem padła też mieszkanka gminy Chełmiec

Na platformie ogłoszeniowej popularnego portalu społecznościowego zamówiła 15 ton węgla, za który miała zapłacić przy odbiorze. Na wskazane konto przelała 1500 złotych na pokrycie kosztów transportu, który miał być zrealizowany do dwóch tygodni. Kiedy chciała ponownie odszukać ogłoszenie, okazało się, że jest już nieaktywne, podobnie jak numer telefonu, pod który dzwoniła.

W taki sam sposób został oszukany grybowianin, który także w mediach społecznościowych znalazł atrakcyjną ofertę dotyczącą sprzedaży węgla. Mimo przelania zaliczki w wysokości 1950 złotych na wskazany rachunek bankowy, węgla nie otrzymał, a kontakt ze „sprzedawcą”  się urwał.

Troje oszukanych zgłosiło się na komendę sądeckiej policji. -  Teraz funkcjonariusze pracują nad ustaleniem okoliczności i namierzeniem sprawców tych przestępstw - mówi rzeczniczka.  

czytaj też Potracili głowy za kierownicą? Dziesięć rozbitych samochodów i jeden traktor

Jak się nie dać cyberprzestępcom

Policjanci apelują o zachowanie należytej ostrożności i ograniczone zaufanie, radzą też  jak nie dać się oszukać w podobny sposób.

  • Nie warto wierzyć w każde ogłoszenie zamieszczane w popularnych serwisach internetowych. Część z nich jest tworzona przez oszustów chcących w szybki sposób wzbogacić się naszym kosztem.
  • Należy dokładnie sprawdzić ofertę i wiarygodność firmy, przeczytać opinie, sprawdzić oficjalną stronę internetową, skontaktować się z pracownikiem.
  • Mocno zaniżona cena w stosunku do ceny regularnej może sugerować, że to oszustwo.
  • Oszuści tworzą kopie stron internetowych firm zajmujących się sprzedażą opału. Należy dokładnie przyglądnąć się adresowi strony, ponieważ bardzo często w nazwie domeny znajduje się literówka albo przekręcona czy niepełna nazwa firmy, mimo, że strona łudząco przypomina oficjalną stronę. Najlepiej samodzielnie wpisać adres w oknie przeglądarki, ponieważ w ten sposób unikniemy stron podszywających się pod legalnie działające firmy.
  • Opłacając zamówienie najlepiej korzystać z opcji zapłaty przy odbiorze, a jeśli dostępna jest tylko opłata online, należy zwrócić uwagę, czy połączenie internetowe do bankowości mobilnej jest bezpieczne (na początku adresu powinien pojawić się ciąg liter „https” oraz symbol zamkniętej kłódki).
  • Nie należy odpowiadać również na tzw. super oferty przesyłane sms-em lub e-mailem. Pod żadnym pozorem nie otwierajmy znajdujących się w takich wiadomościach linków, nie pobierajmy też załączników.
  • Warto przechowywać całą korespondencję ze sprzedawcą, ponieważ w razie oszustwa będzie dowodem w sprawie. ([email protected])






Dziękujemy za przesłanie błędu