Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 26 listopada. Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy
22/03/2017 - 13:40

Wymienisz piec, nie zapłacisz podatku od nieruchomości przez pięć lat

Właściciele domów mieszkalnych i tych częściowo zajętych na potrzeby działalności gospodarczej po wymianie pieca/kotła na ekologiczny będą zwolnieni przez okres pięciu lat z płacenia podatku od nieruchomości. Miasto straci na tym ok. 1,72 mln, ale urzędnicy liczą, że dzięki ulgom sądeczanie szybko dostosują swoje paleniska do uchwały antysmogowej przyjętej dla Małopolski.

Kto będzie mógł skorzystać z ulgi? Uchwała to dokładnie precyzuje: - zwolnieniem podatkowym objęto jednorodzinne budynki mieszkalne, w których po dniu 1 stycznia 2017 roku dokonano wymiany źródła ogrzewania z kotła opalanego paliwem stałym na niskoemisyjne źródło ogrzewania. Zwolnienie od podatku od nieruchomości na podstawie niniejszej uchwały dotyczyć będzie budynków mieszkalnych, w stosunku do których obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości zaistniał przed dniem 30 czerwca 2017 roku.

Zobacz też: Kupcie rośliny, które pochłaniają smog! Takie propozycje wpływają do Urzędu Miasta

Uchwałę referował wiceprezydent Wojciech Piech. - Po spełnieniu warunków określonych w uchwale, podatnik ma prawo do zwolnienia od podatku od nieruchomości przez okres kolejnych 5 lat, począwszy od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym podatnik wykaże spełnienie warunków uprawniających do uzyskania zwolnienia od podatku od nieruchomości na podstawie uchwały – objaśniał.

Zwolnienie od podatku od nieruchomości na podstawie uchwały przysługuje w stosunku do danego budynku mieszkalnego wyłącznie jeden raz. Jednocześnie podatnik jest zobowiązany do użytkowania niskoemisyjnego źródła ogrzewania budynku mieszkalnego, jako podstawowego źródła ogrzewania, minimum przez cały okres zwolnienia od podatku od nieruchomości przysługującego mu na podstawie uchwały.

Co ważne - uchwała ma również zastosowanie do budynków w części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Zobacz też: Uchwała antysmogowa dla Małopolski. Co wolno, czego nie wolno?

Uchwała będzie obowiązywać do 31 grudnia 2020 roku. Jest to data, do której podatnik może złożyć informację o zastosowaniu w budynku mieszkalnym niskoemisyjnego źródła ogrzewania. -  Graniczny termin na złożenie tej informacji wynika z faktu, iż do tego dnia obowiązuje rozporządzenie Komisji Europejskiej regulujące warunki dopuszczalności pomocy de minimis – zastrzegał.

Jednocześnie dodał, że same ulgi obowiązywać będą dłużej, bo do 2022. Pierwsze przypadki zwolnienia podatkowego mogą mieć miejsce od 2018 roku, natomiast ostatnie od 2021 roku.

Oczywiście zwolnienia od podatku będą wiązały się ze stratami w budżecie miasta. Jakimi? Urzędnicy przewidują, że około 1 mln 720 tys. zł. Skąd ta kwota? Widać to w tabeli, w której przeliczono to w oparciu o metraż budynków mieszkalnych, w których może mieć zastosowanie ulga i analogicznych budynków, częściowo zajętych pod działalność gospodarczą.

Zobacz też: Chciał walczyć ze smogiem. Droga przez mękę!

Zastrzeżenia radnych, a dokładniej Piotra Lachowicza, sprowadzały się jedynie do obaw, że wojewoda może zakwestionować fakt, że uchwała ważna będzie do końca 2020, ale zwolnienia obowiązywać będą jeszcze przez kolejne dwa lata, czyli dłużej niż zakładana żywotność uchwały. Mimo obaw, Lachowicz, tak, jak pozostali radni zagłosował za.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu