Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
06/03/2020 - 07:20

Wyklaskali pisowca na spotkaniu z Borysem Budką w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

Jak dyskusja, to najlepiej, jeśli są to gorące potyczki na argumenty. Takie, w założeniu, miało być otwarte spotkanie w Nowym Sączu ze świeżo upieczonym szefem Platformy Obywatelskiej Borysem Budką i poseł Jagną Marczułajtis. Zamiast polemiki było o sukcesach rządu, który już nie rządzi i utyskiwanie na rządzącą prawicę. Inaczej być nie mogło, bo salę wypełnili członkowie PO i sympatycy partii, a jedyny zwolennik PiS, który przyszedł na spotkanie zorganizowane przez Klub Obywatelski, został wyklaskany.

W restauracyjnej sali sądeckiego hotelu Panorama wszystkie miejsca były zajęte przez członków i sympatyków Platformy Obywatelskiej. Za nakrytymi granatową tkaniną dwoma niewielkimi stolikami mieli zasiąść goście, świeżo upieczony szef partii Borys Budka i jego partyjna koleżanka Jagna Marczułajtis, która w Nowym Sączu właśnie otworzyła poselskie biuro.

Budka zabrał się jednak najpierw za dźwiganie stołów, które ustawił pod ścianą, bo - jak mówił - nie chce być oddzielony od publiczności.

-  Kluby Obywatelskie to są otwarte spotkania. U nas nie ma karteczek z pytaniami. U nas rozmawia się w sposób otwarty i zawsze jest mi miło, kiedy przychodzi ktoś, kto ma inne zdanie – deklarował szef Platformy, który podkreślał, że czasy dla opozycji są ciężkie, ale najważniejsze to iść do przodu i rozmawiać o przyszłości i stojących przez Polską wyzwaniach.  

- Jesteśmy w kluczowym momencie – dodał polityk. - Przed nami są wybory i pytanie, w którą stronę pójdzie nasz kraj. Czy to będzie kontynuacja trzydziestu lat transformacji czy też pójdziemy w złą stronę proponowaną przez obecną władzę.

Czytaj też Kogo chcą sądeczanie na prezydenta? Przetasowania w naszej sondzie 

Zdaniem szefa PO obecna Polska jest krajem zamkniętym i centralnie zarządzanym, w którym nie ma samorządu i gdzie władza jest jednolita, jak za PRL-u - i w wymiarze sprawiedliwości i w samorządzie i we władzach ustawodawczych oraz wykonawczych.

 Jakie jest patrzenie w przyszłość Koalicji Obywatelskiej? 

- Przed nami są wyzwania klimatyczne, transformacja energetyczna, także te związane z systemem edukacyjnym. Jest także pytanie, jak zaprogramować system podatkowy, żeby państwo z jednej strony mogło pomagać osobom najbardziej potrzebującym, z drugiej, by praca w Polsce się opłacała, bo ja mam wrażenie, że obecna władza bardzo lubi ludzi od siebie uzależniać.

Jak zapewniał Budka jego polityczna formacja, w odróżnieniu od sprawującego władzę Prawa i Sprawiedliwości, chce budować Polskę nowoczesną.

Pragniemy kraju, w którym ludzie aktywni nie muszą się bać władzy, nie będą się bali, że ich podatki będą coraz większe. My mówimy o Polsce,  w której władza nie boi się aktywności ludzi. Bo podstawą, rozwoju jest aktywność i własność prywatna.

W swoim wystąpieniu szef PO ubolewał też nad głębokim podziałem między wyborcami i bił się w piersi, że to politycy, szczególnie ci z najwyższych szczebli,  dają najgorszy przykład.

- Ale jeśli już, to niech się kłócą politycy – mówił Budka. - Wyborcy powinni być szanowani przez każdą stronę. I nigdy nie miejmy pretensji do sąsiada, że jest z tej czy innej opcji.  Szanujmy to, że ma inne zdanie i starajmy się zapoznać go z faktami. Mówmy przykładami -apelował szef PO.  

Z przykładami przyszła z odsieczą poseł Jagna Marczułajtis.

- Kiedy my, działacze PO, spotykamy się z ludźmi, mówią do nas: dajcie nam argumenty,  żebyśmy mogli rozmawiać. Mam tu taką małą ściągę pięćdziesięciu punktów. Przytoczę kilka z nich – mówiła Marczułajtis i zaczęła wyliczać sukcesy Platformy z czasów, kiedy sprawowała władzę. 

- To wynegocjowanie dla Polski największego unijnego budżetu, ponad 460 mld złotych. Za naszych rządów wzrósł PKB i eksport. Wybudowaliśmy tysiące kilometrów autostrad, 1200 km dróg ekspresowych i kilkanaście tysięcy kilometrów dróg lokalnych. To są twarde dane. A PiS? Przez ostatnie pięć lat nie wybudował ani jednego kilometra autostrady. Tak naprawdę oddaje inwestycję, które rozpoczął nasz rząd.

Posłanka skrytykowała też PiS-owską reformę systemu podatkoęęwego, który jej zdaniem w rzeczywistości nadmiernie obciąża przedsiębiorców. Mówiła też o rosnących cenach energii i inflacji, która zjada 500 plus.

Tej krytyki nie zdzierżył obecny na spotkaniu działacz PiS, Kazimierz Cabak.

Czytaj dalej na następnej na stronie

W restauracyjnej sali sądeckiego hotelu Panorama wszystkie miejsca były zajęte przez członków i sympatyków Platformy Obywatelskiej
W restauracyjnej sali sądeckiego hotelu Panorama wszystkie miejsca były zajęte przez członków i sympatyków Platformy Obywatelskiej


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)