Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 sierpnia. Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
14/01/2020 - 13:35

Wycięli wypowiedź Stawiarskiej z sesji w Chełmcu, bo nazwała radnych kretami?

Z nagrania sesji, która odbyła się w Chełmcu 16 stycznia 2019 roku, udostępnionego na urzędowej stronie gminy Chełmiec, usunięta została część wypowiedzi radnej powiatowej (a prywatnie żony wójta Bernarda Stawiarskiego) Joanny Stawiarskiej. W usuniętym fragmencie Stawiarska nazywa trzech radnych "kretami". Ile jeszcze podobnych niespodzianek kryje się w nagraniach? Czy zmanipulowano ich więcej? Kto tego dokonał i na czyje polecenie?

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym obrady rady gminy są transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Nagrania obrad są udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej gminy oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty. Nasz Czytelnik z Chełmca odkrył jednak, że gmina Chełmiec nie do końca wywiązuje się z tego obowiązku. Dlaczego? Przez przypadek wpadł na to, że nagrania udostępnione w BIP i na stronie https://sesja.chelmiec.pl/u/urzad różnią się długością. 

- Porównując nagrania z poszczególnych sesji zauważyłem, że występują różnice czasowe od kilkusekundowych do przekraczających 1 min. Krótsze wersje to te z  https://sesja.chelmiec.pl/u/urzad – donosi mężczyzna podkreślając, że nagrania z obu źródeł powinny być czasowo sobie równe. - Ustawa o samorządzie gminnym nie daje publikującym delegacji do publikowania dwóch różniących się czasowo wersji tego samego nagrania – podkreśla nasz Czytelnik, który zaczął szukać przyczyny. Wykluczył powód techniczny - umieszczanie nagrania pod innym adresem nie ma wpływu na długość publikowanych nagrań - i zaczął szukać innych powodów.

Zobacz też: Kolejne 120 dni bez żadnej drogi? To najczarniejszy scenariusz dla Łazów

Wycięli wypowiedź żony wójta Stawiarskiego z sesji, bo nazwała radnego kretem

- Do porównania wybrałem nagrania publikowane na BIP i pod adresem  https://sesja.chelmiec.pl/u/urzad  z sesji z dnia 16 stycznia 2019 roku, gdzie nagranie na BIP jest dłuższe o 1 min. 21 s. Stwierdziłem, że na pewno w skróconej wersji nagrania zostały „wycięte” słowa  radnej rady powiatu, pani Joanny Stawiarskiej, gościa posiedzeniu Rady Gminy Chełmiec (prywatnie żony wójta Bernarda Stawiarskiego - dop. red.) zwracającej  się do trzech radnych Rady Gminy Chełmiec w tym i do radnego Jakuba Ledniowskiego:

,,..oje , życzenia do dobrze pojętej jednomyślności w gminie Chełmiec sprowadza się do tego, że mamy w radzie trzech kretów, którzy nam proponują samorządność na zasadzie odwiedzin pokoi u ministrów. Może pan powinien zostać działaczem partyjnym nie samorządowcem”.

Jednocześnie wypowiedź tą nadal można znaleźć na nagraniu opublikowanym w BIP. Dlaczego dopuszczono się tej manipulacji? Nasz baczny obserwator ma swoją podpartą konkretami teorię. - Tymi słowami pani Stawiarska mogła popełnić przestępstwo znieważenia funkcjonariusza publicznego - radny rady gminy jest osobą publiczną i korzysta z ochrony – obrazuje powołując się na konkretny przepis, czyli art. 226 Kodeksu Karnego.

Ale na tym nie koniec. Podobny odbiór wypowiedzi musiał mieć też sam radny Ledniowski, który w interpelacji już 18 stycznia poprosił o udostępnienie owego nagrania na płycie lub pendrivie. Odpowiedzi udzielił mu sekretarz gminy Artur Boruta. Czytamy w niej m.in., że ,,pełne nagranie z sesji Rady Gminy Chełmiec z dnia 16 stycznia 2019 roku jest dostępne na stronie internetowej www.chelmiec.pl link do nagrania poniżej https://sesja.chelmiec.pl/u/sesja_archiwalna/15".

Tyle, że Boruta minął się z prawdą, bo to właśnie link do wersji okrojonej, w której na pewno brakuje wskazanej wypowiedzi Stawiarskiej.

- Aktualnie protokół sporządzany z posiedzenia Rady Gminy Chełmiec w wersji papierowej zawiera jedynie program sesji, nazwy uchwał  i wyniki głosowań radnych, natomiast nie zawiera treści wypowiedzi radnych, wójta, gości, mieszkańców. Przewodniczący Rady Gminy na jednej z sesji stwierdził, że w protokole nie potrzeba zapisywać wypowiedzi ponieważ wszystko jest nagrywane. Lecz czy wszystko można odtworzyć? – podsumowuje nasz informator, który dostarczył nam jeszcze szczegółową analizę wszystkich pozostałych sesji tej kadencji z obu źródeł.

Pytanie to na dziś zostawiamy bez odpowiedzi, ale do tematu wrócimy. Przypominamy jednocześnie, że sam wójt Bernard Stawiarski przegrał właśnie w sądzie z siedmioma radnymi, który w radiu Kraków nazwał „PZPR-owcami, płatnymi zdrajcami, pachołkami ratusza i sądecką piątą kolumną”. Wśród owych radnych był również radny Jakub Ledniowski a poszło o odroczenie nadania Chełmcowi statusu miasta, które nastąpiło za sprawą radnych, którzy poinformowali MSWiA o swoich wątpliwościach związanych z konsultacjami społecznymi.

Na przywołanej przez nas sesji 16 stycznia 2019 radni mieli z kolei podjąć decyzję, czy złożyć w tej sprawie skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Ledniowski głosował przeciw, podobnie jak Eugeniusz Rosiek i Tadeusz Lis (też obrażeni przez wójta) i pewnie dlatego Stawiarska mówi o trzech kretach. Fragment wypowiedzi Joanny Stawiarskiej, którego próżna szukać w zmanipulowanym nagraniu umieściliśmy wyżej. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)