Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 27 lutego. Imieniny: Gabrieli, Liwii, Leonarda
05/09/2023 - 17:50

Wyciągnęła Zygmunta Berdychowskiego z więzienia 40 lat temu. Spotkali się po latach na Forum Ekonomicznym

Jakie było to spotkanie? Niezwyczajne i wzruszające. Po blisko czterdziestu latach, Zygmunt Berdychowski mógł serdecznie uściskać Hege Boman Grundekjøn, norweską działaczkę Amnesty International, która w połowie lat osiemdziesiątych wyciągnęła go z więzienia w Hrubieszowie, gdzie trafił za protest przeciwko stanowi wojennemu. To spotkanie zdarzyło się w Karpaczu podczas inauguracji konferencji Europa Karpat, organizowanej podczas Forum Ekonomicznego.

Dlaczego Hege Boman Grundekjøn i Zygmunt Berdychowski spotkali się po latach właśnie w Karpaczu? Norweska działaczka Amnesty International przyjechała tu, by odebrać Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP nadany przez Prezydenta za wybitne zasługi we wspieraniu opozycji antykomunistycznej i przemian demokratycznych w Polsce.

W latach osiemdziesiątych zaangażowała się w obronę  działaczy solidarnościowego podziemia. Jednym z nich był właśnie Zygmunt Berdychowski. Za protest przeciwko stanowi wojennemu trafił  do więzienia w Hrubieszowie. Nie miał jednak statusu więźnia politycznego. Został oskarżony o przestępstwo kryminalne. Hege Boman Grundekjøn doprowadziła do międzynarodowej interwencji w tej sprawie. Do skazania nie doszło, a Zygmunt Berdychowski wyszedł na wolność.

- Jestem głęboko poruszona tytm wyróżnieniem - mówiła działaczka Amnesty International, dziękując za odznaczenie, które wręczył jej szef kancelarii premiera RP, Marek Kuchciński.-  Rzeczywistość w której się dzisiaj spotykamy bardzo się różni od tamtych czasów. Polska stała się krajem wolnym i demokratycznym. Stałą się częścią Unii Europejskiej. Ale i dziś, kiedy na Ukrainie toczy się okrutna wojna, musimy bronić naszych wartości i motywować młodych ludzi do ich obrony – dodała Hege Boman Grundekjøn.

Uroczystość zainaugurowała konferencję Europa Karpat organizowaną rokrocznie w ramach Forum Ekonomicznego przez kancelarię premiera oraz Sejm. Otwierali ją wspólnie Marek Kuchciński i marszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

- Przez długie lata nasze myślenie o Europie zdominowane było przez  podział na wschód i zachód.  Dzisiaj już dobrze wiemy, że o Europie można, a nawet trzeba myśleć inaczej – mówi premier Mateusz Morawiecki w  spocie  zapowiadającym cykl debat. - Dziś  Europa ma inną oś, która nie dzieli a łączy. To oś północ południe. To Europa, której nerwem są Karpaty, a głównymi aktorami  są kraje karpackie, Polska Czechy, Rumunia, Serbia, Słowacja, Ukraina czy Węgry. Taką wizję naszego regionu od lat tworzą i rozwijają organizatorzy konferencji Europa Karpat.

Jak podkreśla premier, to Europa wolna od postkolonialnych kompleksów, Europa połączona wspólnym dziedzictwem, kulturowym czy przyrodniczym. - Wspólnie budujemy nasz potencjał gospodarczy i polityczny, inwestujemy w naukę i innowacje – mówi Mateusz Morawiecki.  

W tym roku program jest wyjątkowo bogaty. To kilkanaście paneli tematycznych i znakomici prelegenci.

Co będzie osią dyskusji? Czy Europa Środkowa, która uchodzi za tygrysa  rozwoju staje się światowym centrum gospodarczym? Dlaczego trzydzieści lat  po odzyskaniu niepodległości trzeba stale walczyć o jej jedność. Jakie są wizje rozwoju Polski?  Próby odpowiedzi na te pytania będą szukać między innymi pomysłodawca konferencji szef kancelarii premiera Marek Kuchciński, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicemarszałek Senatu Marek Pęk czy  poseł Parlamentu Europejskiego Ryszard Legutko

Niezwykle interesująco zapowiada się debata na temat wizji rozwoju Polski z udziałem prezesa Polskiej Akademii Nauk Marka Konarzewskiego, europosła Zdzisława Krasnodębskiego oraz dziennikarza i publicysty Bronisława Wildsteina. ([email protected]) fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu