Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
12/12/2019 - 21:40

Wyburzają najsłynniejszy nawiedzony dom w Starym Sączu. Znika kawałek historii

Budynek dawnej „Przystani” stojący na styku Nowego i Starego Sącza wystawiony był na sprzedaż przez wiele lat. Sądeczanie komentowali, że nie ma chętnych do nabycia posesji, bo to nawiedzone miejsce. Dziś trwają tutaj prace wyburzeniowe.

Wyburzają najsłynniejszy „nawiedzony dom”. Znika kawałek historii

Budynek liczył sobie 81 lat i od początku pełnił funkcję cieszącego się dużym powodzeniem gościńca. W 1938 roku bawiła tu najbarwniejsza postać międzywojnia, pierwszy ułan Rzeczpospolitej Bolesław Wieniawa – Długoszowski. Ciekawostką jest fakt, że do czasu wyburzenia pod koniec II wojny światowej starego mostu na Popradzie gościniec stał po drugiej stronie głównej drogi.

Po wojnie „Przystań” przejęło Biuro Turystyczne GROMADA, które organizowało tu kolonie i ferie dla dzieci. Miejsce świetnie prosperowało. Potem dobra passa się odwróciła, miejsce zostało opuszczone i wystawione na sprzedaż przez spadkobierców pierwszych właścicieli.

Zobacz też: Nawiedzony dom szuka nowych właścicieli. Ma 78 lat i niejedno już widział

Wyburzają najsłynniejszy „nawiedzony dom”. Znika kawałek historii

Las wokół „Przystani” w planie zagospodarowania przestrzennego gminy Stary Sącz figuruje jako las o charakterze historycznym objętym ochroną - w 1942 roku hitlerowcy zastrzelili tu 95 Żydów z sądeckiego getta – stąd miejsce to często wraz z przystanią określano „nawiedzonym”. Na szczęście jednak dla nowego właściciela parceli – akurat ten teren wpisany jest jako teren pod działalność usługową – hotelarską i gastronomiczną. Co tu ostatecznie powstanie? Robotnicy prowadzący prace rozbiórkowe zastrzegali, że mamy tu do czynienia z prywatną osobą a nie firmą, więc nie są upoważnieni by zdradzać, jakie ma ona plany względem tego miejsca.

Zobacz też: Można już zwiedzać bunkier w Mostkach pod Starym Sączem

Jednak trudno się dziwić, że kogoś ostatecznie skusiła lokalizacja tego miejsca. Dosłownie obok przebiega sieć tras EuroVelo i zbiegają się dwie kluczowe dla transportu drogi DK 87 prowadząca wprost na Słowację i dalej w głąb Europy i droga DW 969 czyli trasa na Krościenko, Nowy Targ i Zakopane. To musi generować zainteresowanie pobliskimi parcelami a jeden z przedsiębiorców już wybudował tu – zaraz obok ronda – stację paliw, Biedronkę i McDonalda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Fot.: ES

Wyburzają najsłynniejszy „nawiedzony dom”. Znika kawałek historii
Budynek dawnej „Przystani” stojący na styku Nowego i Starego Sącza wystawiony był na sprzedaż przez wiele lat. Sądeczanie komentowali, że nie ma chętnych do nabycia posesji, bo to nawiedzone miejsce. Dziś trwają tutaj prace wyburzeniowe. Fot.: ES


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe