Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lutego. Imieniny: Amandy, Bogdana, Doroty
24/01/2023 - 12:55

Wybudują całkiem nową drogę do granicy ze Słowacją. Są już opracowane warianty szybkiej trasy

Każdej doby porusza się tamtędy ponad 11 tysięcy samochodów z czego ponad 2 tysiące ciężarówek. Taki ruch panuje na DK7 między Rabką a Chyżnem, bo to obecnie najpopularniejsza trasa na Słowację. Ten tłok ma rozładować nowa droga o parametrach ekspresówki. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad już szuka firmy, która przeanalizuje cztery możliwe warianty przebiegu trasy mającej mierzić 35 kilometrów długości.

DK7 to obecnie najpopularniejsza trasa na Słowację. Przejście graniczne w Chyżnem jest najbardziej obciążone ruchem spośród wszystkich przejść na polsko-słowackiej granicy.

- Badanie pomiaru ruchu przeprowadzone w 2021 roku wykazało, że na niektórych odcinkach między Rabką a Chyżnem każdej doby porusza się ponad 11 tys. pojazdów, w tym ponad 2,1 tys. ciężarówek –  podaje dane Kacper  Michna z biura prasowego małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.  Na odcinku za Jabłonką, prowadzącym do granicy państwa, jest to prawie 4,5 tysiąca aut,  w tym ponad 1,6 tys. ciężarówek – dodaje Michna.

czytaj też Inwestycja gigant niedaleko Nowego Sącza już na finiszu [WIDEO][ZDJĘCIA]

Ten ruch ma rozładować nowa, dwujezdniowa  droga z Rabki do Chyżnego o  parametrach ekspresówki.  Generalna Dyrekcja w ramach studium korytarzowego przygotowała dziewięć wariantów przebiegu trasy.Teraz szuka firmy, która przeanalizuje cztery możliwe warianty przebiegu trasy mającej mierzyć 35 kilometrów.

Finałem tych prac będzie uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i wybranie wariantu, który stanie się podstawą do przygotowania projektu budowlanego mającego powstać w niecałe dwa lata – wyjaśnia Kacper Michna.  

czytaj też Czegoś takiego jeszcze u nas nie budowali. Cudo za 300 milionów, z ogrodem dachowym [WIDEO][ZDJĘCIA]

Przebieg drogi jest uwzględniony w korytarzu transeuropejskiej sieci transportowa TEN-T,  prowadzącej do granicy ze Słowacją i dalej na południe Europy. Po stronie słowackiej nowa dwujezdniowa trasa połączy się z drogą R3 .([email protected]) fot. GDKiADziękujemy za przesłanie błędu