Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
04/10/2022 - 17:45

Wybrali studia w Nowym Sączu, bo…Drożyzna zrobiła swoje

Nie od dzisiaj wiadomo, że studiowanie w takiej czy innej uczelni wyższej w Polsce, nie mówiąc o uczelniach za granicą wiąże się, niestety, z coraz wyższymi kosztami utrzymania studenta. Jak się okazuje inflacja oraz coraz bardziej rosnące ceny zaważyły między innymi na wyborze części sądeckich studentów dotyczącym miejsca studiowania. Tego nie ukrywali nasi rozmówcy – studenci Akademii Nauk Stosowanych (dawnej PWSZ) w Nowym Sączu, którzy wczoraj rozpoczęli kształcenie w tej prestiżowej uczelni.

Przypomnijmy, że w jubileuszowym – 25. roku akademickim 2022/2023 naukę na pierwszym roku studiów (studia stacjonarne i niestacjonarne) zaczęło około 1100 studentów.

Zapytaliśmy kilkoro z nich, dlaczego wybrali tę uczelnię, która, jak już pisaliśmy od 1 października br. zmieniła nazwę na Akademię Nauk Stosowanych i dlaczego zdecydowali się na Nowy Sącz, jako docelowe miejsce studiowania?

Dlaczego wybrali naukę w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu?

I w wypowiedziach sądeckich studentów, przewijał się, niestety również wątek ekonomiczny.

- Dlaczego wybrałem tę uczelnię? Między innymi dlatego, że chciałem studiować blisko domu, by nie narażać się na zbyt duże koszty – powiedział Sądeczaninowi Michał Respekta – Mam tutaj na myśli wysokie koszty związane z wynajmem mieszkania oraz wysokie koszty związane z koniecznymi dojazdami na uczelnię. A tak studiuję w Nowym Sączu – na miejscu. Wybrałem bardzo ciekawy kierunek graphic design i technologie wizualne.

Inna studentka, która wczoraj rozpoczęła kształcenie w ANS też zdecydowała się na uczelnię w Nowym Sączu.

Padają powody decyzji studentów

- Ta uczelnia znajduje się najbliżej mojego miejsca zamieszkania – mówi Marta, studentka pierwszego roku w ANS w Nowym Sączu. - Nie chciałam na czas studiów wyprowadzać się ze swojej miejscowości, więc wybór padł na tę uczelnię, a nie inną. To był bardzo dobra decyzja. Jestem bardzo zadowolona z kierunku, który wybrałam – bezpieczeństwo wewnętrzne.

Z dużymi nadziejami rozpoczął też studia w Akademii Nauk Stosowanych Bartosz Ogórek.

- Mam nadzieję, że będzie mi się studiowało dobrze. Wygląda na to, że naszym roczniku będzie ok. Powoli i do przodu, jakoś osiągniemy koniec.

Bartosz przyznaje, że sądecka uczelnia, w której wczoraj rozpoczął studnia nie była jego pierwszym wyborem, ale jest zadowolony.

- Wybór tej uczelni pokrywa się niejako z moją przyszłą drogą zawodową – dodaje. Rozpoczyna on studia na kierunku ratownictwo medyczne.

Kolejny nasz rozmówca też nie ukrywał, że na wyborze sądeckiej uczelni, jako miejsca studiowania zaważył chociażby dogodny dojazd.

- Dojazd mam lepszy, niż do Krakowa – mówi Marcin Turek. - To duża wygoda, ale również zainteresowały mnie kierunki. Wybrałem kierunek – lingwistyka dla biznesu. Moim zdaniem jest to kierunek przyszłościowy.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu