Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 27 lipca. Imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa
10/07/2020 - 15:30

Wyborczy mural mgr Morsa na Węgierskiej rozpalił polityczne emocje w sieci

Pojawiła się nowa część "Serialu na Węgierskiej" w wykonaniu Magistra Morsa. Tym razem nawiązuje on do niedzielnych wyborów prezydenckich. Interpretacja przekazu nie jest jednak jednoznaczna. Wśród mieszkańców Nowego Sącza rozgorzała dyskusja.
Nowy mural na Węgierskiej autorstwa Magistra Morsa

Czytaj więcej: Magister Mors namalował bociana w słoiku. O co chodzi?

Znany grafficiarz dał mieszkańcom Nowego Sącza nie lada zagwozdkę. Nowy mural na Węgierskiej podpisany "Dudni, Trzaska" przedstawiał tonącego Titanica z biało-czerwoną flagą. Choć połączenie wszystkich elementów jest wymowne, nie wszyscy są zgodni co do ich interpretacji.

Jedni dopatrują się w muralu poparcia dla Rafała Trzaskowskiego, kandydata Koalicji Obywatelskiej, który miałby być wybawieniem dla tonącego statku.

- Jeśli kraj tonie pod rządami obecnego prezydenta Andrzeja Dudy, to rozwiązaniem może być głosowanie na jego kontrkandydata, który coś zmieni - mówi Kinga, mieszkanka Nowego Sącza.

Drudzy doszukują się zupełnie innych interpretacji.

Ukłon do elektoratu PiSu? Mało wam biedy w Nowym Sączu - pyta internauta.

Część z odbiorców, która pamięta historię Titanica, twierdzi, że statek i tak na końcu nie został uratowany.

Statek tonie, a my chwalimy orkiestrę, że pięknie gra - komentuje jeden z użytkowników forum.

Magister Mors nie daje swoim odbiorcom gotowej odpowiedzi.

- Interpretacja jest dowolna jak zawsze w moich muralach - mówi. - Mural nie faworyzuje żadnego prezydenta. Nie wyróżnia żadnej opcji politycznej - podkreśla.

Umieszczenie kultowego statku na muralu w kontekście zbliżającej się drugiej tury wyborów prezydenckich jest symboliczne.

- Cała kampania obu stron jest żenująca. Zachowania kandydatów jest co najmniej na poziomie przedszkolaków, choć wydaje mi się, że mogę teraz obrazić maluchów.  Debaty pokazały, że żaden z prezydentów nie ma odwagi czy wystarczającej wiedzy, by stanąć do rozmowy - mówi autor graffiti - To, co się dzieje, skojarzyło mi się z filmem Titanic, w którym była pokazana hierarchia, podziały, brak szacunku do bliźniego, szydzenie z Boga. Była nadzieja na lepszą przyszłość, ale przez pychę utonęła... Na statku dudniło, trzaskało i zatonęło - podsumowuje.

Dzień przed ciszą wyborczą Magister Mors dokonał poprawki na swoim muralu. Usunął jedną literę, bo najpierw napis brzmiał   "Dudnij, Trzaska". Być może ułatwi to interpretację przekazu mieszkańcom Nowego Sącza.

Zobacz również:

Fot. Mgr Mors.Dziękujemy za przesłanie błędu