Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
11/03/2022 - 06:55

Emanuel Ringelblum, wybitny absolwent sądeckiej „jedynki” ma w szkole swoją tablicę [ZDJĘCIA][WIDEO]

Wyjątkowa uroczystość odbyła się w czwartek w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza w Nowym Sączu. W sposób szczególny upamiętniony został Emanuel Ringelblum, wybitny absolwent szkoły. Odsłonięcia poświęconej mu tablicy dokonał m.in. prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.

Emanuel Ringelblum urodził się w Buczaczu. Do Nowego Sącza jego rodzina przybyła podczas I wojny światowej. Od 1916 roku uczył się w I gimnazjum. Rok po jego ukończeniu zdał maturę. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskując tytuł doktora filozofii.

Był współzałożycielem Koła Historyków Żydowskich w Warszawie, autorem ponad 120 artykułów w językach polskim i żydowskim oraz 2 książek. W 1940 roku zainaugurował posiedzenie konspiracyjnego zespołu badawczego działającego pod kryptonimem „Oneg Szabat”.

Pod koniec lutego 1943 roku razem z żoną i synem opuścił getto i się ukrył. Ponownie przedostał się do niego tuż przed wybuchem powstania. Został schwytany i wywieziony do obozu pracy w Trawnikach. Spędził w nim 4 miesiące.

W bunkrze kontynuował dokumentowanie losów Żydów w okupowanej Polsce. Napisał tam swoją ostatnia pracę. Schron został wykryty przez Niemców na skutek donosu. Wszystkie osoby, które się w nim znajdowały zostały przewiezione do więzienia na Pawiaku. Prawdopodobnie 10 marca 1944 roku Niemcy rozstrzelali ich w ruinach getta. Stworzone przez Ringelbluma podziemne archiwum getta warszawskiego wpisane jest na listę dziedzictwa UNESCO Pamięć Świata.

W uroczystości odsłonięcia poświęconej mu tablicy w sądeckiej „jedynce” wzięło udział wielu gości. Pojawili się m.in. prezydent Ludomir Handzel, zastępca prezydenta Magdalena Majka, Adam Skwarło – dyrektor delegatury nowosądeckiej kuratorium oświaty w Krakowie, Małgorzata Belska – dyrektor wydziału edukacji i wychowania urzędu miasta Nowego Sącza, dr Łukasz Połomski – prezes „Sądeckiego Sztetla”, Marcin Poręba – dyrektor wydziału komunikacji społecznej i kultury UM Nowego Sącza, Marek Rylewicz – dyrektor Sądeckiej Biblioteki Publicznej czy Sylwester Rękas – kierownik nowosądeckiego oddziału archiwum narodowego w Krakowie.

- 10 marca przypada 78. Rocznica śmierci naszego wybitnego absolwenta. Możemy porównać go do patrona szkoły. Podobnie jak Jan Długosz był pedagogiem, nauczycielem, historykiem, kronikarzem oraz, co najważniejsze, strażnikiem prawdy i pamięci – powiedział dyrektor szkoły Andrzej Padula.

- Dziękuję wszystkim zaangażowanym w projekt za pamięć o tym, że nie wszyscy jesteśmy tego samego wyznania, mamy takie same idee czy religię. Cieszę się, że w I Liceum jest przekazywane młodzieży, że różnorodność, to bardzo ważna sprawa – mówił prezydent Ludomir Handzel.

- Za nami wielkie wydarzenie. Odsłonięta została tablica i działalność zainaugurowała sala historyczna imienia Emanuela Ringelbluma. Jest on jednym z najbardziej znanych historyków świata. Jego przygoda z nauką zaczęła się tutaj, w murach I Liceum. Bardzo się cieszę, że udało się przypomnieć jego związki z naszym miastem. Wykonał niesamowitą pracę podczas zamknięcia  w warszawskim getcie. Dzięki niemu wiemy, co działo się tam podczas okupacji. Tworzone przez niego Archiwum Getta Warszawskiego, to dzieło pomnikowe i wyjątkowe. Było jest i jeszcze bardziej będzie doceniane w przyszłości. To niezwykła postać. Warto o nim pamiętać. Tablica, to kolejny z akcentów przybliżających nas do upamiętnienia ofiar zagłady, które planujemy 28 sierpnia w Nowym Sączu  – tłumaczy Dariusz Popiela, jeden z fundatorów tablicy.

Odsłonięcia tablicy dokonali prezydent Ludomir Handzel, Kamila Popiela (reprezentująca Fundację Rodziny Popielów), dr Łukasz Połomski z Sądeckiego Sztetla i dyrektor szkoły Andrzej Padula. Relacja znajduje się w materiale filmowym. ([email protected], wideo: MP, fot.: MP)







Dziękujemy za przesłanie błędu