Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
01/07/2021 - 12:40

Wybili ponad 7 tysięcy indyków! Zagrożenie wróciło na Sądecczyznę

Nie mamy zbyt dobrych wieści dla rolników z Sądecczyzny. Kilka dni temu zjadliwa ptasia grypa zaatakowała indyki w Bielance w gminie Gorlice. Natychmiast wytyczono obszar zagrożony podobną sytuacją i w jego granicach znalazły się też miejscowości z powiatu nowosądeckiego.

Wybili ponad 7 tysięcy indyków! Zagrożenie wróciło na Sądecczyznę

Jak informuje powiatowy lekarz weterynarii w Gorlicach Marcin Przybycień trzeba było zutylizować aż 7 107 indyków w jednym tylko gospodarstwie. Ale strefy zapowietrzoną (w promieniu 3 km) i zagrożoną (w promieniu 10 km) wytyczono w tych samych granicach jak po stwierdzeniu pierwszego ogniska ptasiej grypy na tym terenie.

Obrazując to miejscowościami – w strefie zapowietrzonej są Łosie, Kunkowa i Bielanka, w strefie zagrożonej – na terenie powiatu nowosądeckiego: Wyskitna, Gródek, Kąclowa, Florynka i Wawrzka w gminie Grybów, na terenie, na terenie powiatu gorlickiego: Bystra, Ropa, Klimkówka, Brunary, Czarna, Śnietnica, Stawisza, Uście Gorlickie, Kwiatonowice, Nowica, Małastów, Owczary, Ropica Górna, Sękowa, Siary, Męcina Mała i Dominikowice.

Przy okazji po raz kolejny przypominamy o apelu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii do hodowców drobiu w związku z pojawieniem się na naszym terenie ptasiej grypy.

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.

Prosimy o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekruacji:
- zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;
- nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
- stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub
dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
- stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
- wskazane jest przetrzymywanie drobiu w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.
Brak stosowania zasady bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne.

([email protected] Fot.: ilustracyjne PSP Nowy Sącz - zdjęcia przedstawiają utylizację chorego drobiu w Krasnym Potockimi)







Dziękujemy za przesłanie błędu