Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 lipca. Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli
16/06/2019 - 11:45

Wybierasz się na wycieczkę w góry? Uważaj na żmije i burze!

Ratownicy GOPR ostrzegają turystów, którzy planują wycieczkę w góry. Na szlakach można spotkać żmije, które wylegują się w promieniach słońca. Ostrzeżenie goprowców dotyczy też wysokich temperatur i możliwości wystąpienia gwałtownych burz.

W ciepłe dni żmije lubią wygrzewać się na skałach lub kamieniach. Nie należy schodzić ze szlaków, gdyż oddalając się od nich podnosimy wysokie ryzyko spotkania się z nimi.

W przypadku ukąszenia należy jak najszybciej zatelefonować do GOPR.  Ewentualnie na ile jest to możliwe, udać się do najbliższego punktu medycznego, aby przyjąć surowicę.

Moment ukąszenia jest bezbolesny, ból pojawia się po około 20 minutach. Pozostawia ono dwa niewielkie ślady od zębów jadowych. Najbardziej groźne jest ukąszenie w twarz i szyję, gdyż szybko przedostaje się do krwi.

GOPR ostrzega też przed wysokimi temperaturami i możliwością wystąpienia gwałtownych burz. Skaliste i strome szczyty zabezpieczone są często metalowymi poręczami. Przebywanie podczas burzy na platformach widokowych, w okolicy drzew może okazać się bardzo ryzykowne.

Ekwipunek turysty musi być odpowiednio dobrany do warunków terenowych. Konieczne jest obuwie na sztywnej, odpornej na ślizganie podeszwie, wysoko sznurowane, chroniące kostkę.

W plecaku powinna znależć się też kurtka przeciwdeszczowa.

Planując wyjście w góry należy zaopatrzyć się w wodę i słodycze. Wędrując w słońcu, pocimy się i tracimy duże ilości wody, której braki należy uzupełniać. Słodycze dostarczają energii, która przydaje się np. podczas nagłego ochłodzenia.


 

(MK) fot. aut. ilustracyjneDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)