Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
14/09/2020 - 10:45

Wybieracie się w góry? W Bieszczadach na drzewach możecie spotkać węże

Piękna, słoneczna pogoda sprzyja górskim wędrówkom. Jedni obierają za swój cel Beskidy, inni wolą Tatry, a jeszcze inni Bieszczady i to właśnie ta ostatnia grupa turystów powinna najbardziej uważać, bo występuje tam wąż Eskulapa, który potrafi wspinać się na drzewa. Nie ma jednak powodów do obaw, bo jest to niegroźny gatunek, który nie zrobi krzywdy człowiekowi.

- Tylko jeden polski wąż tak potrafi. Zapewne umiejętność wchodzenia na drzewo od zawsze zwracała uwagę na tego gada. W dodatku jego niejadowitość, sympatyczny wygląd i łatwość oswajania sprawiały, że był przez ludzi szanowany – podkreślają pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Zobacz też Takiego nietypowego przybysza w Nowym Sączu jeszcze nie było! [ZDJĘCIA]

Wąż Eskulapa swoją nazwę zawdzięcza mitologicznym przekazom, mówiącym o greckim bogu Asklepiosie, opiekunie sztuki lekarskiej, wyobrażanym jako starzec z laską, wokół której opleciony jest wąż. Asklepios, syn Apollina i nimfy Koronis, wykształcony został przez Chirona na biegłego w sztuce medycznej. Doszedł w niej do takiej wprawy, że potrafił nawet wskrzeszać zmarłych, co było zresztą przyczyną zazdrości ze strony Zeusa i powodem uśmiercenia uzdrowiciela. Jak podaje mitologia, został on umieszczony na nieboskłonie jako konstelacja wężownika.

Zobacz też Do kogo wpełzł w Nowym Sączu wąż Eskulapa, kto nie stracił zimnej krwi?

Wąż Eskulapa jest największym wężem żyjącym w Polsce i Europie Środkowej. Jego długość może przekraczać nawet dwa metry. Jego naturalnym środowiskiem w naszym kraju są Bieszczady. Jak na razie najdłuższy osobnik, który został tam znaleziony miał 161 cm. W Polsce ten gad znajduje się pod ścisłą ochroną. Jego populacja w naszym kraju wynosi ponad sto osobników. ([email protected] Fot. Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie)







Dziękujemy za przesłanie błędu