Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 października. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
29/09/2020 - 15:45

Wszystkie cmentarze w Chełmcu mają uproszczony regulamin. Co z opłatami?

Na wczorajszej sesji chełmieccy radni podjęli – jednogłośnie – decyzję o ujednoliceniu regulaminów obowiązujących na terenie wszystkich komunalnych cmentarzy na terenie gminy Chełmiec, czyli w Marcinkowicach, Paszynie i Rdziostowie. A co z opłatami?

Wszystkie cmentarze w Chełmcu mają uproszczony regulamin. Co z opłatami?

Jak informuje Bogumiła Aszklar-Lelito dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Chełmcu regulaminy wszystkich trzech cmentarzy komunalnych w gminie powielały zapisy ustawy o cmentarzach a to jest niezgodne z obowiązującą techniką prawodawczą. Dlatego trzeba było je najpierw uchylić a potem przyjąć w nowej, uproszczonej i ujednoliconej formie. Dla samych mieszkańców jest to zmiana kosmetyczna, która nie będzie miała żadnego wpływu na funkcjonowanie nekropolii w praktyce.

- Najstarszym cmentarzem komunalnym jest cmentarz w Marcinkowicach, ten w Paszynie gmina przejęła kilka lat temu od tamtejszej parafii a cmentarz w Rdziostowie gmina Chełmiec wybudowała razem z Nowym Sączem - zaznacza Aszklar-Lelito. Przy okazji dowiedzieliśmy się od dyrektor, że w ostatnim czasie zdecydowanie większym zainteresowaniem od tradycyjnych miejsc pochówku cieszą się kolumbaria. Co oznacza, że coraz więcej rodzin decyduje się na kremację swoich bliskich.

Zobacz też: Powiat wpompuje kolejne miliony w chełmieckie drogi. I to jeszcze w tym roku

Najważniejsze jest jednak to, że mimo zmian regulaminu wysokość opłat cmentarnych pozostała bez zmian. Nadal obowiązuje w tej sprawie zarządzenie wójta z 2015 roku. Przypomnijmy stawki.

Opłata za udostępnienie miejsca stałego grzebalnego na 20 lat:
- groby ziemne: dla dziecka do 6 lat – 200 zł, pojedynczy jednopoziomowy – 600 zł, pojedynczy dwupoziomowy – 750 zł, podwójny jednopoziomowy – 900 zł (2 miejsca), podwójny dwupoziomowy (4 miejsca) – 1050 zł, grób pojedynczy na urnę – 200 zł
- pod grób murowany: pojedynczy jednopoziomowy – 1 200 zł, pojedynczy dwupoziomowy – 1 400 zł, podwójny jednopoziomowy – 1 800 zł, podwójny dwupoziomowy – 2 000 zł, grób pojedynczy na urny – 400 zł.
Za miejsce w kolumbarium (jedna komora) trzeba za to zapłacić 200 zł. Za wjazd samochodem podczas uroczystości pogrzebowych wypłata wynosi 50 zł za 1 dzień a za skorzystanie z domu pogrzebowego – 100 zł. ([email protected] , fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)