Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 grudnia. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
23/09/2021 - 18:50

Wśród szczytów gór i partyzanckich opowieści. 42. Zlot im. majora Zubka „Tatara”

Sportowiec, nauczyciel i żołnierz – major Julian Zubek (pseudonim „Tatar”) zawsze angażował się w stu procentach. Choć od czterdziestu lat nie ma go z nami, jego nazwisko wciąż znane jest sądeckiej młodzieży. 23 września na Hali Łabowskiej odbył się 42 Turystyczny Zlot im. majora Juliana Zubka.

Jeszcze czterdzieści lat temu uczestnicy zlotów mogli posłuchać opowieści o walce o wolność z ust samych partyzantów. Dziś tych, którzy przeżyli te trudne lata jest coraz mniej. Ich świadkami pośród nas są potomkowie partyzantów – ich dzieci i wnukowie. Choć zmieniają się czasy, jedno pozostaje wciąż takie samo – Zloty im. majora Zubka to spotkanie przede wszystkim dla młodzieży, która w pięknych okolicznościach przyrody może poznać historie partyzantów.

42. Turystyczny Zlot im. majora Juliana Zubka „Tatara” (w poprzednim roku zlot nie odbył się z powodu obostrzeń pandemicznych) miał miejsce na Hali Łabowskiej. Od lat w tym symbolicznym miejscu gromadzą się grupy uczniów z różnych szkół (kilkukrotnie Zlot miał miejsce na Przehybie). Organizatorami spotkania jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajobrazowe Oddział „Beskid” w Nowym Sączu i Komisja Turystyki Górskiej Zarządu wspomnianego oddziału PTTK.

Na szczęście dla młodych wędrowców, w pierwszy dzień kalendarzowej jesieni pogoda dopisała. Na Halę Łabowską dotarli uczniowie z nowosądeckich szkół: I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza, Zespołu Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej, Szkoły Podstawowej nr 7 oraz Zespołu Szkół Sióstr Niepokalanek.

W uroczystości udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej w Łomnicy Zdroju oraz grupa rozśpiewanych harcerzy z tej placówki. Patronem szkoły kierowanej przez dyrektor Bożenę Maślankę jest 9 Kompania 3 Batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Dlatego co roku najpierw wspominają oni dowódcę majora Zubka, a dzień później obchodzą święto szkoły.

Jak podkreśla Adam Sobczyk, prezes oddziału PTTK Beskid, ta lekcja historii w terenie jest zorganizowana właśnie z myślą o młodych ludziach. – Najlepszym dowodem tego, że spotkania są potrzebne młodzieży jest liczba uczniów, która co roku pojawia się na Hali Łabowskiej – mówił prezes. – To budujące, że tak ochoczo biorą udział w Zlotach im. majora Zubka „Tatara”.

Wyrazem pamięci o patronie dzisiejszego zlotu było złożenie kwiatów pod pomnikiem kompanii, której przewodził major Julian Zubek pseudonim „Tatar”. W uroczystości przygotowanych przez PTTK Beskid wzięli udział prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń, przedstawiciele Związku Żołnierzy Armii Krajowej i reprezentanci Straży Granicznej. Nie zabrakło również dzieci i wnuków partyzantów (wcześniej oddział PTTK Beskid złożył kwiaty na grobie Jana Mazańca, Adama i Heleny Ślepiaków oraz Władysława Stendery).

Na Halę Łabowską przybył również syn „Tatara”  – Krzysztof Zubek wraz z żoną Joanną. Żona majora Zubka – Maria – zmarła niedawno w wieku 101 lat. Ona również walczyła o wolność naszej ojczyzny, a w dodatku udało jej się szczęśliwie urodzić pana Krzysztofa, podczas gdy gestapowcy szukali partyzantów po wioskach.

O tym jak wielkie dramaty rozgrywały się w życiu naszych przodków przypomniała Anna Tobiasz, nauczycielka z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Sączu. Mimo zimna, głodu, niebezpieczeństwa i różnych przeciwności młodzi partyzanci walczyli o wolność, którą my dostaliśmy niejako za darmo. I choć dziś nie musimy już walczyć z bronią w ręku, nasza pamięć jest podziękowaniem dla wszystkich walczących.

Podczas patriotycznej uroczystości Związek Żołnierzy Armii Krajowej wręczył oddziałowi PTTK Beskid w Nowym Sączu medal pamiątkowy za działalność. Młodzież mogła wykazać się kondycją i wiedzą o działalności partyzantów podczas biegu na orientację. Triumfowała sądecka „Jedynka”. O dwa punkty mniej zdobyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7. Na trzecim miejscu uplasowała się dwuosobowa drużyna od Sióstr Niepokalanek. Czwarte miejsce zajęły trzyosobowe grupy z Łomnicy Zdroju i „Gastronoma”.

Sponsorami 42. Turystycznego Zlotu im. majora Juliana Zubka „Tatara” był Urząd Miasta w Nowym Sączu, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, UMWM, MOT, Piwniczanka oraz piekarnia i ciastkarnia Danek. Patronem medialnym wydarzenia jest „Sądeczanin.info”. ([email protected], fot. SS)

42. Turystyczny Zlot im. majora Juliana Zubka "Tatara"
Zlot, którego patronem jest major Julian Zubek "Tatar" odbył się po raz 42. na Hali Łabowskiej 23 września 20021 roku.Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu