Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
16/10/2020 - 19:10

Czerwona strefa w Sączu. Czy wrócą dodatkowe zasiłki wychowawcze z ZUS?

Czerwona strefa, w której znalazł się Nowy Sącz wróży jak najgorzej. Czy znowu zostaną zamknięte szkoły, przedszkola i żłobki? Co wtedy zrobią rodzice małych dzieci? Czy powróci dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS?

Jak na razie nie zapadła jeszcze decyzja rządu o wprowadzeniu  zdalnego nauczania w szkołach. Ten scenariusz placówki edukacyjne przerabiały od  marca do czerwca podczas pierwszej fali pandemii.  To wtedy rodzice dzieci do lat ośmiu mogli  liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

O możliwość ponownego wprowadzenia dodatkowych zasiłków opiekuńczych premiera zapytali dziennikarze.

Czytaj też Znalazł ciało samobójczyni w Nowym Sączu, teraz ma straszne wizje o zarazie 

- Jeżeli będzie taka konieczność ze względu na naukę zdalną dla dzieci młodszych, to tak - odpowiedział Mateusz Morawiecki. Dotychczas świadczenie było dostępne do 20 września tego roku, ale tylko dla rodziców dzieci, które przeszły na nauczanie zdalne.  Szef rządu był także pytany o wprowadzenie w pełni zdalnej nauki w szkołach, w tym w najmłodszych klasach szkół podstawowych.

Wyjdziemy z czerwonej strefy!

- Tak, jeżeli nie powstrzymamy rozprzestrzeniania się wirusa rozważamy wszelkie scenariusze, aczkolwiek ten jest jednym z najtrudniejszych. Dlatego, że on jednocześnie oznacza bardzo duże utrudnienia w świadczeniu pracy przez rodziców tych najmłodszych dzieci i dlatego przedszkola, klasy od jeden  do cztery, klasy w ogóle szkół podstawowych, na dzień dzisiejszy chcemy jak najdłużej chronić przed trybem zdalnym - odpowiedział szef rządu.

Czytaj też Będzie europejska płaca minimalna. Sądeckie pensje pójdą w górę  

Na razie w szczególnych sytuacjach dyrektorzy szkół mogą wystąpić o przejście na inny tryb nauki niż stacjonarny. To może być tryb mieszany czyli hybrydowy, z nauką prowadzoną częściowo w szkole i częściowo w domu lub tryb wyłącznie zdalny. Aby tak się stało konieczna jest pozytywna opinia inspektora sanitarnego. (jagienka.michalik@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu