Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 lipca. Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza
05/06/2017 - 13:55

Wójt Stawiarski gwarantuje: Chełmiec nie oprotestuje żadnego wariantu „Sądeczanki”!

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, na której gościł minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i dyrektor GDDKiA w Krakowie Tomasz Pałasiński, obaj urzędnicy dali do zrozumienia, że przez wyniki konsultacji społecznych w Chełmcu i Gnojniku zagrożona jest budowa „Sądeczanki”. Wójt Bernard Stawiarski zdecydowanie mówi: - Chełmiec nigdy nie był nie jest ani nie będzie przeciwko budowie „Sądeczanki”! Gmina Chełmiec popierała, popiera i będzie popierać budowę Sądeczanki – niezależnie od wariantu przebiegu...

Zobacz też: Chełmiec i Gnojnik mogą zaprzepaścić budowę „Sądeczanki”?!

O co chodzi? I Adamczyk i Pałasiński komentowali wstępne wyniki konsultacji społecznych w sprawie budowy nowej nitki DK-75 na trasie Nowy Sącz Brzesko. W Gnojniku mieszkańcy oczekują przebiegu, który wymaga budowy dwóch bardzo kosztownych tuneli. W ślad za tym ma być przygotowany kolejny, szósty alternatywny wariant przebiegu „Sądeczanki” przez teren tego samorządu.

W jednym rzędzie obaj urzędnicy - jako problem wcale niemniejszej rangi - komentowali wybór mieszkańców i samorządowców Chełmca, który popierają wariant tzw. żółty, czyli po lewej stronie Dunajca, według przedstawicieli rządowych zdecydowanie trudniejszy technicznie, taki, który odbierałby sens zaplanowanej na przyszły rok budowie mostu w Kurowie. Przy czym Pałasiński podkreślał, że jeśli nie dojdzie do konsensusu „Sądeczanka”, możliwość jej wpisania do tworzonego właśnie aneksu do programu budowy dróg krajowych, przepadnie.

Zobacz też: „Sądeczanka”, Chełmiec ma swój typ: wariant 0.1, ten pomarańczowy

Wójt Bernard Stawiarski nie zamierza milczeć i zostawiać podobnych sugestii bez komentarza.

- Chełmiec nigdy nie był nie jest ani nie będzie przeciwko budowie żadnego z wariantów z Sądeczanki! Mało tego gmina Chełmiec nigdy nie będzie protestować przeciwko budowie żadnej drogi ani w gminie Chełmiec ani na terenie całej Sądecczyzny! – podkreśla w oficjalnym komunikacie.

- Oczywiście w dalszym ciągu OPINIA gminy Chełmiec co do 5 wariantów przedstawionych przez GDDKiA jest niezmienna i gmina uważa że najrozsądniejszym najlepszym dla poprawienia sytuacji komunikacyjnej w regionie jest wariant pomarańczowy wzdłuż Dunajca po jego lewej stronie. Taki wariant sprawiałby, że obwodnica będzie komplementarna z wybudowaną obwodnicą północną Nowego Sącza a cały ruch z zakorkowanej ulicy Tarnowskiej przerzucony zostanie poza granice miasta na tereny niezamieszkane.

Zobacz też: Nowy most Kurowie: wantowy i najpiękniejszy w Małopolsce, ale... jednojezdniowy

-  Biorąc pod uwagę fakt, że obwodnica w wariancie pomarańczowym biegłaby przez tereny w większości należące do Skarbu Państwa nie byłoby problemów z uzyskaniem zgód na nowo budowaną drogę. Koszt budowy nowej przeprawy mostowej (Dąbrowa – Marcinkowice) określony w tym wariancie jest relatywnie niewysoki w puli wszystkich środków potrzebnych na wybudowanie całej Sądeczanki. Wszystkie te w/w fakty decydują o tym, że to właśnie ten wariant wydaje się najsłuszniejszy.

I na koniec najważniejsza część oświadczenia: - (…) jeśli władze GDDKiA lub Ministerstwa Infrastruktury zdecydują, że inny wariant jest zasadniejszy albo, że w żadnym wypadku nie można przełożyć drogi krajowej na drugą stronę Dunajca i cały ruch ma zostać skierowany w ulicę Tarnowską, gmina Chełmiec nie podejmie żadnych kroków stojących przeciw tej inwestycji, wręcz będzie robić wszystko by została ona jak najszybciej wykonana.

- Gmina Chełmiec popierała, popiera i będzie popierać budowę Sądeczanki – niezależnie od wariantu przebiegu – gwarantuje na zakończenie Bernard Stawiarski.

ES [email protected] Fot.: archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)