Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
13/03/2023 - 10:25

Wojsko wzywa rezerwistów na obowiązkowe ćwiczenia. Te zawody są pierwsze na liście potrzeb armii

Nawet dwieście tysięcy rezerwistów chce wezwać armia na ćwiczenia. Chodzi nie tylko o żołnierzy przeniesionych do rezerwy, którzy złożyli przysięgę i mają przydział mobilizacyjny do określonych jednostek. Także o tych bez wojskowego doświadczenia, którzy mają przydatne dla armii kwalifikacje. Już wiadomo, kto jest w cenie.

- To rutynowe, zaplanowane ćwiczenia  - zapewniał w rozmowie z „Sądeczaninem”  major Zbigniew Gacek, rzecznik prasowy Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Sączu. -  Ze względu na pandemię  zostały  przesunięte. Nie ma to nic wspólnego z sytuacją na Ukrainie. To standardowe działania.

Jak wyjaśnia Gacek, żołnierze rezerwy bez cyklicznego szkolenia, z biegiem czasu tracą nabytą w wojsku wiedzę i umiejętności. Dlatego konieczne jest podtrzymywanie ich kondycji i wyszkolenia. Muszą też  zapoznać się  z nowoczesną techniką wojskową i sposobem jej wykorzystywania.

Wojsko skupia się na żołnierzach przeniesionych  do rezerwy, którzy złożyli przysięgę i mają przydział mobilizacyjny do określonych jednostek. W przypadku szeregowych, to rezerwiści w wieku do 55 lat. W przypadku  oficerów i podoficerów granica wieku to 63 lata.

Rezerwiści bez przeszkolenia, którzy zostaną wezwani,  będą stanowić minimum.  Co owe minimum oznacza?   To będzie około trzech tysięcy – poinformowała w rozmowie z Polską Agencją Prasową  podpułkownik Justyna Balik, rzecznik prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. 

Chodzi przede wszystkim o "biały personel", a więc o lekarzy i pielęgniarki. Ponieważ w armii są też konie i psy, potrzebni są weterynarze.  Na baczność mogą też zostać postawieni tłumacze, informatycy, elektrotechnicy i kierowcy.

Jak wyjaśniała rzeczniczka, przynależność do danej grupy zawodowej nie oznacza skierowania na szkolenie. Każdy przypadek traktowany jest indywidualnie. W sytuacji, kiedy ktoś opiekuje się chorym, samotnie wychowuje dziecko albo prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i nikt nie jest w stanie go zastąpić, może odwołać się od wezwania.

W przypadku osób bez przysięgi wojskowej takie szkolenie potrwa nie więcej niż dwa dni i przede wszystkim ma umożliwić cywilowi zapoznanie się ze specyfiką służby wojskowej. ([email protected]) fot. WOTDziękujemy za przesłanie błędu