Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
02/07/2023 - 07:45

Wojsko sprawdzało w Nowym Sączu kto nadaje się do armii. Komu przeszedł mróz po plecach?

Obowiązkowa służba w armii to na razie historia, a pobór do wojska został zastąpiony kwalifikacją wojskową. Przez półtora miesiąca Wojskowe Centrum Rekrutacji w Nowym Sączu sprawdzała kto nadaje się, by iść w kamasze. Na wezwanie musieli się stawić młodzi ludzie płci obojga. Panie stanowiły mniejszość.

Trzeba być gotowym na najgorsze

Czy tym razem młodym ludziom na to wezwanie mróz przebiegł po plecach? Wojna na Ukrainie  sprawia, że rutynowe stawienie się przed wojskową komisją kwalifikacyjną zyskuje inny wymiar. Ci, którzy pozytywnie przeszli weryfikację,  muszą być gotowi na  najgorsze. W razie wybuchu konfliktu zbrojnego zostaną powołani do armii. Przez półtora miesiąca w Nowym Sączu trwało sprawdzanie tego kto nadaje się w kamasze.

Czytaj też Coś takiego! Obronił pracę dyplomową sądeckiej uczelni na… crossowym motocyklu  

Kwalifikacja wojskowa to już nie osławiony pobór

 Od stycznia 2008 roku, czyli nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony zostały zawieszone komisje poborowe. Ich miejsce zajęły komisje lekarskie. 

W tym roku w  Wojskowym Centrum Rekrutacji w Nowym Sączu, które zastąpiło  Wojskową Komendę Uzupełnień musieli się stawić mężczyźni urodzeni w 2004 roku, także ci, którzy przyszli na świat w latach1999-2003, jednak nie mieli  określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz ci  urodzeni w latach 2021-2002, uznani za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia czyli z kategorią B.

czytaj też Zagadkowa śmierć. Odesłali go ze szpitala do domu, chwilę później zmarł  

Dziewczyny też mogą wezwać do armii

Przed komisję lekarską zostały też wezwane przedstawicielki płci pięknej. To kobiety urodzone w latach1999-2004,  które mają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej. Musiały się też  stawić panie, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych, także te, które studiują psychologię. W Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Nowym Sączu były też młode kobiety w wieku od 18 do 24 lat, które zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby.

czytaj też Została tylko kupa gruzu. Teraz postawią tu odjechaną budowlę. Czegoś takiego jeszcze w Sączu nie było [ZDJĘCIA]  

Czytaj też To może być prawdziwy hit. Wreszcie otworzy się szansa na własne M w Nowym Sączu?  

Jaki jest sądecki bilans sprawdzania tego, kto nadaje się kamasze?  

Na wezwanie stawiło się 1249 mężczyzn i 40 kobiet. Jakie sankcje karne czekają tych, którzy nie stawili się  przed oblicze wojskowej  komisji lekarskiej?  Grozi za to grzywna przymuszenia, albo przymusowe doprowadzenie przez policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.(jagienka.michalik@sadeczanin,info) fot. MONDziękujemy za przesłanie błędu