Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
27/05/2014 - 12:00

Województwo wesprze zabytki Sądecczyzny

W czasie wczorajszej (26 maja) sesji Sejmiku radni przyjęli Wojewódzki program opieki nad zabytkami w Małopolsce na lata 2014-2017. Dokument jest kontynuacją działań województwa w latach 2005-2009 i 2010-2013. Program na lata 2014-2017 zyskał pozytywną opinię Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Sejmik Województwa Małopolskiego zgodził się na udzielenie pomocy finansowej dla niszczejących kapliczek. Suma wszystkich dotacji to 208 tys. zł. Dzięki przekazanym środkom uda się odnowić m.in. kapliczkę pw. Św. Kingi w Starym Sączu, rzeźbę św. Floriana z kapliczki na Rynku w Muszynie, kapliczkę pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela z XIX wieku, w miejscowości Posadowa Mogilska w gminie Korzenna, kapliczkę z figurą Chrystusa Frasobliwego w Rożnowie, kapliczkę słupową w Naszacowicach, kapliczkę figuralną Matki Boskiej z dzieciątkiem Jezus w miejscowości Łosie – gmina Ropa, kapliczkę przydrożną w m. Mochnaczce Niżnej, kapliczkę św. Floriana na Rynku w Bobowej i przydrożną w Sękowej. Wsparcia udzielono w ramach konkursu pn. „Kapliczka”, na który wpłynęły 82 wnioski z prośbą o dotację. Wybrano 56 obiektów.

Narodowy Instytut Dziedzictwa zaproponował wpisanie 332 obiektów do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. Lista ta będzie jeszcze podlegać weryfikacji przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Znalazło się na niej kilkadziesiąt obiektów z Sądecczyzny, np.: cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Gładyszowie, dwór w Kwiatonowicach, kaplica grobowa Stojowskich na cmentarzu w Lipinkach, Dwór w Przyszowej, Kościół św. Bartłomieja w Kamionce Wielkiej, kamienica przy ul. Jagiellońskiej 7 w Nowym Sączu, kościół pw. św. Jakuba Starszego w Podegrodziu.

Wśród obiektów, które są szczególnie zagrożone i mogłyby liczyć na wsparcie, wymienia się m.in. szpital św. Ducha w Bieczu.

Planowane są nowe parki krajobrazowe, m.in.: Łososińsko-Żegociński Park Krajobrazowy na terenie powiatu limanowskiego (gminy Limanowa, Żegocina, Laskowa, Trzciana).

Wśród obiektów z obszaru województwa małopolskiego typowanych do Czerwonej Księgi Krajobrazu Polski znalazły się m.in.: Pieniński Park Narodowy, Przełom Dunajca, Sokolica, Trzy Korony,  zespół cmentarzy wojennych w Gorlicach, Stary Sącz - układ urbanistyczny, klasztor SS. Klarysek, kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej, Krynica-Zdrój - zabudowa uzdrowiskowa, cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy w Owczarach, kościół pw. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej, Bartne - krajobraz osiedleńczy w górach, cerkiew pw. św. św. Kosmy i Damiana, Gorczański Park Narodowy - Dolina Kamienicy, polany reglowe, Grybów - układ urbanistyczny z kościołem pw. św. Katarzyny, Kwiatoń - cerkiew pw. św. Paraskewy, Naszacowice - obszar archeologiczny i krajobraz osiedleńczy – rezerwat archeologiczny, Popradzki Park Krajobrazowy Pasma Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej, dolina Popradu, Szczyrzyc - zespół klasztorny OO. Cystersów .
JG, Źródło i fot.: UMWM






Dziękujemy za przesłanie błędu