Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
25/11/2021 - 10:55

Woda niezdatna do spożycia. Znaleźli niebezpieczną bakterię

Zanieczyszczenie wody oznacza zawsze utrudnienia dla mieszkańców. Niestety, tym razem muszą się z nimi liczyć mieszkańcy gminy Bobowa. W związku z decyzją sanepidu,woda może być używana jedynie do celów sanitarnych. Jak informuje burmistrz Wacław Ligęza, zostały już podjęte niezbędne kroki, by tę sytuację poprawić.

W środę na stronie Urzędu Miejskiego w Bobowej, pojawił się bardzo ważny komunikat dla mieszkańców. Jak możemy przeczytać, Państwowy Inspektor Sanitarny w Gorlicach stwierdził brak przydatności do spożycia wody dostarczanej przez Gminną Jednostkę Usług Komunalnych w Bobowej.

Tym samym woda z kranu nie może być spożywana ani używana do przygotowywania posiłków. Można z niej korzystać jedynie w celach sanitarnych. Wszystko przez obecność bakterii grupy Clostridium w ilości 3 jednostki/100 ml.

- 16 listopada było wykonane badanie przez Petrogeo, czyli laboratorium z Jasła. Wszystko było wtedy w porządku. 22 listopada badanie wykonał również sanepid i stwierdził, że woda jest zanieczyszczona. Ujęcie mamy brzegowe, więc możliwe, że to stamtąd coś napłynęło. Natychmiast wdrożyliśmy niezbędne działania związane z dezynfekcją wodociągu. Pobrana też została kolejna próbka przez laboratorium z Jasła – wyjaśnia Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej

- Ustawiliśmy beczki z wodą. Mieszkańcy oraz wszystkie stołówki, restauracje i instytucje zostały poinformowane o sytuacji. Dokładnej przyczyny nie znam, mamy urządzenia i filtry nowej generacji. W piątek będziemy znali wynik z badania kontrolnego, a w tym momencie trwa dezynfekcja całego wodociągu – dodaje.

Jeśli piątkowe badanie potwierdzi zanieczyszczenie wody, wdrożone zostaną wszystkie procedury służące do odkażania. Burmistrz ma nadzieję, że w ciągu kilku dni sytuacja ulegnie poprawie.

Mieszkańcy wodę zdatną do spożycia mogą pobierać z zabezpieczonych w tym celu beczkowozów na ul. ks. Jana Czuby w Bobowej (parking obok Policji) oraz na Placu Targowym (ul. Grunwaldzka):

  • w dniach 25-26.11.2021 r. od godz. 6:00 do godz. 12:00 oraz od godz. 13:30 do godz. 20:00

(m.pogwizd@sadeczanin.info, fot.: Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne)Dziękujemy za przesłanie błędu