Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
28/01/2022 - 19:05

Wizyta Annaleny Baerbock w Moskwie i co z niej dla nas wynika

Napięcie polityczne w Europie Wschodniej jest obecnie najwyższe od aneksji Krymu w 2014 roku. Unia Europejska i Stany Zjednoczone pogrążone są w problemach wewnętrznych takich jak walka z pandemią, rosnące ceny energii i inflacja. W tym momencie Rosja postanowiła wywrzeć presję, aby zrealizować swoje cele strategiczne.
Annalena Baerbock (Partia Zielonych) CC BY-SA 2.0
Coraz wyraźniej widać, że Kreml odbudowuje swoją dominującą pozycję na obszarze poradzieckiem. Niemcy z racji swojej pozycji w Europie są dla Rosjan naturalnym partnerem do negocjacji. Nowa federalna minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Partia Zielonych) spotkała się 19 stycznia ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Sergiejem Ławrowem.
  • Annalena Baerbock udała się na wizytę zagraniczną do Rosji.
  • W Moskwie szefowa niemieckiej dyplomacji spotkała się z Sergiejem Ławrowem.
  • Rozmowy dotyczyły głównie kryzysu w relacjach rosyjsko-ukraińskich.
  • Annalena Baerbock zaapelowała o przywrócenie negocjacji w formacie normandzkim.
  • Ukraina obawia się możliwej inwazji rosyjskiej na jej terytorium.
Rosja wywiera presję na Ukrainę utrzymując na granicy dużą liczbę wojska. Prezydent Putin jasno domaga się zaprzestania rozszerzania NATO dalej na wschód. W ostatnim czasie Rosjanie prezentują bardzo asertywną postawę wobec najbliższych sąsiadów. Antyrządowe protesty na Białorusi zakończyły się niepowodzeniem. W wyniku ostatniej wojny o Górski Karabach rosyjscy żołnierze powrócili na południowy Kaukaz. Zamieszki w Kazachstanie również skończyły się wzmocnieniem pozycji Moskwy w Azji Środkowej.
 
Niemcy od lat przymykali oko na rosnące ambicje mocarstwowe Rosji. W przeciwieństwie do Amerykanów, niemieckie elity polityczne widziały przede wszystkim korzyści wynikające ze współpracy gospodarczej. Największym symbolem tej współpracy jest bałtycki rurociąg Nord Stream II. Jego budowa została ukończona pomimo sprzeciwu państw Europy Środkowej i Stanów Zjednoczonych. Gazociąg ten jest najbardziej szkodliwy i niebezpieczny dla Ukrainy.
 
Annalene Baerbock jest przedstawicielką jedynej dużej niemieckiej partii, która sprzeciwiała się projektowi Nord Stream II. Partia Zielonych argumentowała swoje podejście głównie zagrożeniem ekologicznym dla Bałtyku. Z drugiej strony, największe lobby prorosyjskie w Niemczech znajduje się w partii SPD. Jest ono głównie związane z rosyjskim biznesem sektora energetycznego. Symbolem tych powiązań jest były socjaldemokratyczny kanclerz Gerhard Schröder, która zasiada w zarządzie spółki Gazprom.
 
Szefowa niemieckiej dyplomacji stara się przybrać asertywną postawę wobec rosyjskiej polityki. Podczas wizyty w Moskwie, podkreślała że nie ma innego wyjścia z kryzysu niż rozmowa. Opowiedziała się za wznowieniem negocjacji w formacie normandzkim. Należy jednak zauważyć, że dotychczasowe ustalenia odnośnie konfliktu w Donbasie nie były w pełni przestrzegane. Podważyło to zaufanie Ukraińców do państw zachodnioeuropejskich.
 
Niemiecka minister spraw zagranicznych nadal wierzy w formułę normandzką. Obecna sytuacja wydaje się jednak potencjalnie bardziej niebezpieczna. Ukraińcy alarmują, że Rosjanie mogą przeprowadzić inwazję na pełną skalę w celu zajęcia południowo-wschodnich terenów kraju. Doprowadziłoby to do wielkiego kryzysu humanitarnego i uchodźczego bardzo blisko granic Unii Europejskiej. Niemcy powinny być więc zainteresowane pokojowym rozwiązaniem sporu.
 
Amerykanie również próbują hamować rosyjskie ambicje. Administracja prezydenta Joe Bidena jest jednak regularnie poddawana próbom przez Kreml. Stany Zjednoczone nie mogą sobie poradzić z problemami wewnętrznymi związanymi z kwestiami rasowymi, inflacją i sprzeciwem wobec restrykcji sanitarnych. Klęska militarna w Afganistanie i chaos informacyjny doprowadziły do wyjątkowo słabych notowań prezydenta Bidena. Liderzy Partii Demokratycznej obawiają się więc poważnej porażki w wyborach do kongresu i będą musieli skupić się na kampanii wyborczej.
 
Niewiele mniejsze wyzwania Stany Zjednoczone mają w polityce zagranicznej. Rosnący potencjał militarny Chin zmusza Amerykanów do zwiększenia swojej obecności w Azji. Rosjanie wyczuwają ten trudny dla Waszyngtonu okres i próbują wywrzeć presję. Prawdopodobnie celem maksimum dla Rosji jest wymuszenie wycofania wojsk amerykańskich z Europy Środkowej. Obecnie wydaje się to niemożliwe, ale przy narastających problemach Stanów Zjednoczonych być może w przyszłości chociaż częściowe spełnienie rosyjskich postulatów stanie się realne.
 
Annalena Baerbock pojechała do Moskwy z misją złagodzenia napięcia w Europie Środkowej. Nowy niemiecki rząd musi przedstawić swoją wizję polityki wobec Federacji Rosyjskiej. Wśród najważniejszych państw członkowskich NATO jest coraz mniejsza tolerancja dla pobłażliwej polityki RFN. Najbardziej odczuwają to Ukraińcy, którzy odebrali zbudowanie Nord Stream II jak cios w plecy ze strony Niemiec. Teraz czekają na rozwój wypadków, które zadecydują o przyszłości ich młodego państwa. (Stefan Kasprzyk, ISW) Fot. Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0






Dziękujemy za przesłanie błędu