Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
09/07/2020 - 16:10

WIOŚ skontrolował oczyszczalnię ścieków w Bobowej. Znamy wyniki

Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie przeprowadzili kontrolę w oczyszczalni ścieków komunalnych w Bobowej – Siedliskach. Kontrola była spowodowana licznymi zgłoszeniami, jakie otrzymali pracownicy WIOŚ, dotyczącymi zrzutu niedoczyszczonych ścieków do rzeki Biała Tarnowska. Jakie są wyniki kontroli, która została przeprowadzona 18 maja?

- Na dnie i brzegach betonowej rynny odprowadzającej ścieki do rzeki, a także na powierzchni roślinności porastającej brzegi rynny nie stwierdzono widocznych śladów zanieczyszczeń osadem. Brzeg koryta rzeki przy wylocie był wizualnie czysty, bez widocznych śladów zanieczyszczenia odpadami – czytamy w protokole sporządzonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie.

Zobacz też Ścieki wpływają do rzeki. Wszystko przez awarię oczyszczalni w Kamienicy [WIDEO]

W dniu kontroli woda w rzece była przejrzysta i nie miała żadnych zabarwień. Na dnie koryta widoczna była warstwa osadu. Po wstępnych oględzinach rozpoczęto zrzut ścieków z oczyszczalni.

- Wypływające z wylotu ścieki wizualnie były przejrzyste i klarowne. Nie zawierały odpadów ani zanieczyszczeń pływających. Nie stwierdzono uciążliwości zapachowej, której źródłem byłby ściek wprowadzony do odbiornika. Podczas zrzutu ścieków na powierzchni wody powstawały pęcherze piany, które znikały w nurcie rzeki na długości około 5 metrów – czytamy w przesłanym do naszej redakcji protokole.

Zobacz też Co się stało z Kamienicą? Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska uspokaja

Podczas kontroli została pobrana do badań próbka ścieków oczyszczonych. Jak się okazało, wartości wskaźników mieszczą się w dopuszczalnych normach. Inspektor WIOŚ nie stwierdził żadnych naruszeń i wykroczeń.

Przypomnijmy. Kilka miesięcy temu, a dokładnie w maju, na łamach „Sądeczanina” pisaliśmy o awarii oczyszczalni ścieków w Kamienicy. Wędkarze z Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Nowym Sączu twierdzili wówczas, że podobna sytuacja ma miejsce również w Bobowej w powiecie gorlickim.

- Od dłuższego czasu obserwujemy systematyczne wylewania ścieków do wód rzeki Białej Tarnowskiej. Pozwolenie wodnoprawne niby ważne, ale ciężko uwierzyć w fakt, że wylewane ścieki spełniają jakiekolwiek normy zawarte w nim. Ciężko jednak wykazać to służbom na kontroli, gdyż to oczyszczalnia decyduje kto, kiedy i gdzie wykona kontrolę wody... Mamy w kraju straszną suszę, do tego spory procent rzek i potoków górskich stanowią ścieki. Naprawdę nie rokuje to dobrze dla projektu, który ma na celu udrożnienie rzeki Białej dla migracji ryb, między innymi łososiowatych, tylko jakie ryby będą chciały w takiej rzece żyć – pisali wędkarze na jednym z portali społecznościowych.

Innego zdania byli pracownicy urzędu gminy Bobowa. Według nich Polski Związek Wędkarski Okręg w Nowym Sączu podaje nieprawdziwe informacje jakoby oczyszczalnia ścieków w Siedliskach/ Bobowej od dłuższego czasu systematycznie wylewała ścieki do wód rzeki Biała Tarnowska. 

- Informacje te są nieprawdziwe i przedstawiają błędny obraz działania Gminnej Jednostki Usług Komunalnych w Bobowej, odpowiedzialnej za prawidłowe funkcjonowanie oczyszczalni ścieków – napisali do naszej redakcji pracownicy urzędu gminy.

RG r.gajewski@sadeczanin.info Fot. Okręg PZW w Nowym SączuDziękujemy za przesłanie błędu