Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 6 maja. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
14/12/2014 - 14:00

Wiktoria Tracz z jubileuszową Nagrodą im. Dra Jerzego Masiora

Rozśpiewana 12-lataka z Korzennej, finalistka licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych została laureatką ósmej Nagrody im. Dra Jerzego Masiora. Wiktoria Tracz rywalizowała z Karoliną Gwóźdź, Karoliną Pietrzak, Katarzyną Szczepaniak i Damianem Gromalą.
Fundacja im. Dra Jerzego Masiora obchodzi w tym roku jubileusz 10-lecia. Tradycją fundacji jest przyznawanie dorocznej nagrody za wybitne osiągnięcia w zakresie artystycznym dla młodych. W ten sposób honoruje osoby młode (wiek do 25 lat) posiadające szczególny talent, których sukcesy pozytywnie wpływają na rozwój i promocje miasta Nowego Sącza i regionu. Nagroda przyznawana jest za konkretne dokonania indywidualne lub zespołowe w zakresie muzyki, plastyki, twórczości literackiej, teatralnej, filmowej albo innej dziedziny sztuki, która zdaniem kapituły zasługuje na to wyróżnienie. W grudniu 2013 roku ciszył się z niej Michał Ziomek z Podegrodzia, kompozytor i wokalista. W tym roku nominację do nagrody otrzymali: wokalistka i recytatorka Karolina Gwóźdź, wokalistka Karolina Pietrzak, wokalistka Katarzyna Szczepaniak, wokalistka Wiktoria Tracz i filmowiec Damian Gromala.

Podczas wczorajszego (13 grudnia) Koncertu Galowego, który poprowadzili Jakub Bulzak i Julia Kaczmarczyk, wszyscy nominowani młodzi artyści prezentowali swoje talenty. Obok siedmiu piosenek i jednej recytacji publiczność w MCK SOKÓŁ zobaczyła również materiał filmowy. W związku z tym, że Fundacja im. Dra Masiora obchodzi jubileusz istnienia, obok tortu i bankietu na scenie pojawili się wcześniejsi laureaci dorocznej nagrody: poetka Ilona Klimek i Michał Ziomek.

Nagrodę finansową (stypendium 2 tys. zł) Wiktorii Tracz wręczył Józef Kaczmarczyk, prezes fundacji. Dodatkowo Wiktoria otrzymała obraz od Grażyny Kulig, a pozostali nominowani do nagrody otrzymali od fundacji nie tylko dyplomy, ale także nagrody finansowe.

Werdykt nie był jednogłośny, a było nawet kilka głosowań – mówi Piotr Gryźlak, przewodniczący kapituły.

Bardzo cieszymy się z tej nagrody, kosztuje nas to wiele pracy, bo lekcje odbywają się niemal codziennie. Wiktoria na swoje sukcesy pracuje bardzo intensywnie. Jestem bardzo z niej zadowolona – mówi Natalia Zabrzeska-Nieć, solistka operowa, nauczycielka śpiewu, która z Wiktorią pracuje już od trzech lat.
Wiktoria stale się rozwija, wykonuje coraz trudniejszy repertuar i z tego jesteśmy najbardziej zadowolone. Zaczynała od repertuaru dziecięcego, a teraz wykonuje muzykę rozrywkową najlepszych polskich gwiazd i nie tylko. Kiedyś będzie sopranem i to bardzo wysokim. Nawet dziś najwyższym dźwiękiem w „Zozuli” było C trzykreślne. W wieku 12 zaśpiewanie takich dźwięków jest wyczynem – dodaje.

Cieszę się, że kapituła mnie doceniła. W ciągu trzech lat byłam na około osiemdziesięciu międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach. W zeszłym tygodniu byłam np. na Festiwalu Piosenki Europejskiej, gdzie zdobyłam Grad Prix – mówi Wiktora Tracz, która aktualnie chodzi do szóstej klasy podstawówki i jak dodaje nie ma problemu, żeby łączyć pasję z nauką.

Godzę naukę w szkole, naukę śpiewu i występy, bo wszystko to sprawia mi dużą przyjemność – zdradza Wiktoria, która w nowosądeckiej PSM uczy się również gry na skrzypcach.

***
Wiktoria Tracz ma 12 lat i jest uczennicą 6 klasy szkoły Podstawowej nr 8 im. Władysława Jagiełły w Nowym Sączu. Uczęszcza także do państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im Fryderyka Chopina w Nowym Sączu, gdzie pobiera lekcje gry na skrzypcach u Pani Moniki Pikuły. Jest osobą o wielu pasjach. Jedną z nich jest śpiew, którego naukę rozpoczęła w 2011 roku pod okiem Natalii Zabrzeskiej-Nieć. Jak mówią jej bliscy, scena to jej żywioł, a muzyka to cały jej świat. Wiktoria w swoim repertuarze posiada oprócz znanych utworów muzyki popularnej również utwory autorskie skomponowane specjalnie dla niej, ponadto już teraz próbuje pisać własne teksty piosenek oraz muzykę do nich. Reprezentowała Polskę na festiwalach w Danii, Włoszech, Niemczech, Bułgarii, Gruzji i Białorusi.

Od roku 2012 do obecnej chwili uczestniczyła w 77 festiwalach Międzynarodowych i Ogólnopolskich na których otrzymała prestiżowe miejsca m.in.: Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Wokalistów „Budzik” we Wrocławiu, na VI Międzynarodowym Festiwalu Młodych Wokalistów „Szansa” w Kopenhadze, w ostatnich tygodniach na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Europejskiej "Nutka Poliglotka" w Warszawie, II miejsce w Srebrnym Aplauzie – 35. Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie oraz I miejsca na: XIV Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca "Muszelki Wigier" w Suwałkach, na XXII Międzynarodowym Festiwalu Wokalnym "MY-XXI WIEK" w Bułgarii, XII Międzynarodowym Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży "MAGIA ITALIANA " w Rimini (Włochy), XXII Międzynarodowym Festiwalu "Radia Jard" Białystok i na X Jubileuszowym Europejskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej "INTERMUZA" w Sosnowcu. Dzięki jej osiągnięciom ziemia sądecka jest godnie reprezentowana nie tylko w Polsce ale również za granicą.

Podczas Koncertu Galowego wykonała piosenki: „Jestem taka jaka jestem” Rafał Podraza muz. Krystyna Piotrowska i „Zozula” Autor nieznany – narodowa ukraińska pieśń w nowej aranżacji.

***
W tym roku Nagroda Publiczności przypadła Katarzynie Szczepaniak, która ujęła widownię piosenką „Śliczna Gwiazdo” ze słowami Jerzego Masiora i muzyką Aleksandra Porzucka.

Fundacja im. Dra Jerzego Masiora w Nowym Sączu za swoją działalność na rzecz promowania i wspierania młodych talentów została w tym roku zgłoszona do małopolskiego konkursu „Kryształy Soli”.

(JB)
Fot. JB


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020