Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
10/05/2021 - 18:55

Wiercą 100 metrów w głąb pod górą Co się dzieje w Piwnicznej-Zdroju?

Potwierdziło się – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi w Piwnicznej-Zdroju odwierty w okolicy, gdzie w ramach budowy obwodnicy Piwnicznej-Zdroju ma powstać tunel drogowy w górze Węgielnik. Przeciwnicy inwestycji zapowiadają kolejny protest.

- Te odwierty, to badania hydrogeologiczne dla obwodnicy Piwnicznej, w ciągu DK87, wariantu trzeciego. W wariancie trzecim zakładana jest budowa tunelu. Wiercenia odbywają się do głębokości 100 metrów - informuje Iwona Mikrut główny specjalista ds. komunikacji społecznej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

A przypomnijmy, że – przedłużone konsultacje społeczne odnośnie wspomnianych trzech wariantów obwodnicy Piwnicznej-Zdroju prowadzono do 12 lipca zeszłego roku.

Mieszkańcy, przeciwnicy inwestycji, od początku wnosili o korektę formularza konsultacji – ci, co odrzucają ewentualność budowy wszystkich tych wariantów chcieli, by pojawiła się rubryka, w której będzie można wyrazić właśnie takie stanowisko. Takiej opcji jednak nie wprowadzono – można było tylko wybrać wariant pierwszy, drugi albo trzeci.

Już po podsumowaniu wyników owych konsultacji GDDKiA ogłosiła, że mimo kontrowersji większość miejscowych wybierając wskazała na wariant III, czyli ten, którego dotyczą obecne badania opisane przez Mikrut.

Wiercą 100 metrów w głąb pod górą. Ma być z tego obwodnica Piwnicznej-Zdroju

Przypomnijmy też, że burmistrz Dariusz Chorużyk - choć sam nie ukrywa, że też obstaje za budową tunelu drogowego choć niżej i dłuższego - pod presją społeczną mieszkańców i radnych już nazajutrz po upływie 12 lipca 2020 przesłał do GDDKiA pismo z informacją, że żaden z wariantów nie ma akceptacji lokalnej społeczności.

 – Największy konflikt generują te warianty, które ingerują w tą część Piwnicznej-Zdroju, która jest częścią uzdrowiskową. Wariant, który omija część uzdrowiskową, też nie uzyskał akceptacji przez mieszkańców, którzy sąsiadują bezpośrednio z inwestycją a ponadto sprzeciw społeczny budzi konieczność wyburzenia budynków mieszkalnych, dlatego należy to uszanować – pisał dalej samorządowiec zaznaczając, że tym samym samorząd wnosi o ponowną analizę ewentualnych wariantów budowy.

Jaka jest odpowiedź przeciwników inwestycji na forsowanie realizacji III wariantu? Otóż już niedługo omitet STOP TIR-om w Dolinie Popradu organizuje kolejny protest na piwniczańskim rynku.  Dlaczego? Dlatego, że bardziej niż budowy obwodnicy boją się tego, że po podniesieniu nośności drogi na odcinku od Starego Sącza do granicy państwa (Piwniczna-Zdrój / Mniszek nad Popradem) możliwe będzie uruchomienie przejścia ciężarowego i tym samym tranzytu tirów Doliną Popradu. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ES / GDDKiA ilustracyjne)Dziękujemy za przesłanie błędu