Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
31/05/2019 - 13:20

Wielopole ma problem: jeden mostek wymienią, ale co z tym „zabójczym”?

Sołectwo Wielopole ma problem z dwoma mostkami. Na dziś tylko w sprawie jednego mamy dobre informacje. W przypadku drugiego, bardziej niebezpiecznego na potoku Wielopolanka u wlotu w ulicę Tarnowską sprawa się skomplikowała.

O mniejszym mostku a bardziej kładce w sołectwie Wielopole pisaliśmy na łamach Sądeczanina już w sierpniu 2018 roku w publikacji Chełmiec: nawałnica nie oszczędziła też dróg [WIDEO]

Wtedy po wyjątkowo gwałtownych ulewach po raz kolejny okazało się, że mostek nie spełnia wcale swojej roli a jest wręcz niebezpieczny dla mieszkańców. Koryto nad którym wisi mostek nie jest przystosowane do naporu wód opadowych, które coraz częściej serwuje nam pogoda, woda się wylewa, zakrywa cały mostek po którym nie można wtedy zupełnie przejść a dodatkowo piętrzy się w sąsiedztwie mostku i zagraża pobliskim nieruchomościom. Sytuację bardzo dobrze obrazuje nasze archiwalne zdjęcie.

Mieszkańcy interweniowali w tej sprawię w Urzędzie Gminy od – jak twierdzą – już kilkunastu lat. Dziś mamy dla okolicznych bardzo dobre wieści. Z informacji, które uzyskaliśmy od radnej i zarazem sołtys Aleksandry Opalskiej wynika, że Urząd Gminy już zlecił sporządzenie dokumentacji technicznej niezbędnej do budowy nowej konstrukcji.

Zobacz też: Chełmiec: rodzice wygarną wójtowi co myślą o jego pomyśle na edukację

Teraz przejdźmy do mostku na Wielopolance przy wale przy wlocie do ulicy Tarnowskiej. Przez brak bezpiecznego przejścia zginęło tu już kilka osób. A jest to jedyna droga dla dzieci, które z tej części sołectwa idą do szkoły i dla wszystkich pozostałych pieszych. Radna Opalska złożyła w tej sprawie interpelację już w lutym 2019 roku. W odpowiedzi Urząd Gminy przekazał korespondencję, którą w tej sprawie prowadzi z Urzędem Miasta – mostek jest jurysdykcji Nowego Sącza tak jak również pobliski odcinek drogi krajowej DK-75.

Dalej Opalska dowiedziała się, że miasto poprosiło z kolei o interwencję Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, która władna jest do podejmowania wszystkich decyzji związanych z ewentualnymi pracami budowlanymi w swoim pasie drogowym. Jednocześnie sołectwo sugerowało, by przy mostu zrobić równolegle kładkę dla pieszych. Nowy Sącz nie zgodził się na to rozwiązanie – ruch samochodowy w tym miejscu jest zbyt duży, by instalować tu kolejny mostek.

Dyskutowano też o odpowiednio oznaczonych pasach dla pieszych. Co dalej? Na dziś pomoc w rozwiązaniu tego problemu zaoferowało Starostwo Powiatowe., które ma wesprzeć strony w rozmowach z GDDKiA. Do tematu wrócimy.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info / BIP UG w ChełmcuDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)