Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 marca. Imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii
23/10/2023 - 11:50

Wielki jubileusz II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu. Szkoła świętuje 120 urodziny

Wielki jubileusz II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu. "Zielona Buda", bo tak niektórzy nazywają tę szkołę, świętuje swoje 120 urodziny. Przez te wszystkie lata zawsze była ostoją dla swoich wychowanków oraz gwarancją wysokiego poziomu nauczania i wychowania w poszanowaniu tradycji i wartości etycznych. Nic więc dziwnego, że zyskała tytuł jednej z najlepszych szkół w Nowym Sączu i Małopolsce. W piątek odbyły się główne uroczystości, w których bardzo licznie wzięli udział nauczyciele, uczniowie, absolwenci i zaproszeni goście.


W tym roku mija 120 lat od powstania II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu. Historia tej szkoły jest niezwykle ciekawa. Początki liceum sięgają 1903 roku. To właśnie wtedy swą działalność rozpoczęła Prywatna Szkoła Żeńska, która powstała z inicjatywy Wincentego Tyrana, Apolinarego Maczugi i Bronisławy Loschówny. W roku szkolnym 1925/1926 szkoła przybrała imię Marii Konopnickiej. Przez wszystkie lata swego istnienia, mimo zmieniających się czasów i warunków, zawsze była ostoją dla swoich wychowanków oraz gwarancją wysokiego poziomu nauczania i wychowania w poszanowaniu tradycji i wartości etycznych.


20 października odbyły się główne, jubileuszowe obchody. Zainaugurował je uroczysty korowód, podczas którego na sądeckich plantach odbyła się krótka część artystyczna, przybliżająca postać patronki Marii Konopnickiej. Zwieńczeniem tych chwil było wspólne odśpiewanie Roty, która jest hymnem sądeckiej "Dwójki".


Następnie w kościele pod wezwaniem św. Kazimierza, w intencji całej społeczności szkolnej i tych, którzy tworzyli ją w przeszłości, została odprawiona msza święta, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Stanisław Salaterski


Po tak wzniosłej uczcie duchowej, wszyscy zgromadzeni goście udali się do Miejskiego Centrum Kultury Sokół, na jubileuszową galę przygotowaną przez społeczność szkolną. W uroczystości wzięli udział posłowie, Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak, radni miasta i sejmiku wojewódzkiego, sekretarz województwa małopolskiego, a także dyrektorzy placówek oświatowych, emerytowani i obecni nauczyciele oraz absolwenci i uczniowie. Jako pierwsza zabrała głos dyrektor sądeckiej "Dwójki" Dorota Smaga, która bardzo ciepło powitała wszystkich przybyłych gości i w bardzo emocjonalny sposób odniosła się do słów "Roty", przywołując jej przesłanie " Nie rzucim ziemi skąd nasz ród...."


Obchody jubileuszu 120-lecia II Liceum w Nowym Sączu zakończyły się sentymentalną podróżą w murach "Zielonej Budy”. (Fot. Antonina Szostak, Zofia Krupa, Zuzanna Jaskółka)

Wielki jubileusz II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu. Szkoła świętuje 120 urodziny
Wielki jubileusz II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu. "Zielona Buda", bo tak niektórzy nazywają tę szkołę, świętuje swoje 120 urodziny. W piątek odbyły się główne uroczystości, w których bardzo licznie wzięli udział, nauczyciele, uczniowie, absolwenci i zaproszeni goście.


Dziękujemy za przesłanie błędu