Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 kwietnia. Imieniny: Pankracego, Renaty, Ryszarda
11/01/2019 - 13:05

Wielki come back sądeckiej policji! Wiemy, gdzie będzie komisariat-centrum

Drgnęła sprawa budowy komisariatu policji w Nowym Sączu. Nowy prezydent miasta Ludomir Handzel zadeklarował chęć przekazania na rzecz sądeckich mundurowych działki przy ul. Głowackiego. Właśnie tam zlokalizowana byłaby tak potrzebna w mieście druga siedziba policjantów.

O konieczności ulokowania siedziby sądeckiej policji – komisariatu - w centrum Nowego Sącza mówi się już od momentu, kiedy policjanci wyprowadzili się z kilku obiektów zajmowanych w centrum miasta na ul. Grottgera w Nowym Sączu do wybudowanej nowej komendy.

Jest ona jednak oddalona i to znacznie od centrum miasta. Dojazd na ul. Grottgera zwłaszcza dla ludzi starszych jest sporym wyzwaniem.

Mieszkańcy Nowego Sącza od kilku już lat domagają się powrotu policjantów do ścisłego centrum miasta.

W tym czasie pojawiały się różne koncepcje ulokowania komisariatu – centrum.

Kiedyś forsowana była lokalizacja w jednym z budynków przy ul. I Pułku Strzelców Podhalańskich, czyli na terenie dawnych koszar, w których w okresie międzywojennym stacjonował 1 Pułk Strzelców Podhalańskich. Ostatecznie ta koncepcja nie została jednak zrealizowana. Upadła też niedorzeczna koncepcja ulokowania komisariatu nieopodal Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Broniewskiego w Nowym Sączu.

Po objęciu urzędu przez nowego prezydenta miasta Ludomira Handzla jest szansa na to, że zaprzepaszczone plany uruchomienia komisariatu – centrum w ścisłym centrum miasta zostaną wreszcie zrealizowane. Wszystko jest na dobrej drodze.

Prezydent Handzel wyraził chęć przekazania na rzecz Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu nieruchomości położonej przy ulicy Głowackiego. Nowy gospodarz miasta zaznaczył, że już rozmawiał na ten temat z komendantem wojewódzkim policji.

- Potwierdzam, że taka działka zostanie przekazana na rzecz sądeckiej policji – powiedział portalowi Sądeczanin.info prezydent Handzel. – Miejsce jest dogodnie, bo usytuowane blisko centrum miasta i nieopodal głównej, wylotowej trasy na Kraków. Zdecydowanie jestem zwolennikiem budowy komisariatu. To przede wszystkim podniesie poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Ważne jest to, że ta siedziba będzie się znajdowała prawie w ścisłym centrum miasta. Będzie obsługiwała teren Starego Miasta oraz część osiedli. Z informacji, które posiadam od policji będzie to duża jednostka, w której ma być zatrudnionych 120 funkcjonariuszy.

Prezydent miasta zamierza przekazać działkę dla policji na zasadzie wymiany nieruchomości ze Skarbem Państwa.

- Mam nadzieję, że dzięki temu uda się nam pozyskać dla miasta inny atrakcyjny teren – dodaje. - Chciałbym też, aby na terenie Nowego Sącza powstał posterunek policji w formie punktu przyjęć. Policjanci na taki punkt mówią „sklep z policją”. Będzie on miał siedzibę w lokalu miejskim – stwierdził prezydent. To jest teraz przedmiotem naszej analizy. Mam nadzieję, że uda się go stworzyć jeszcze w tym roku.

Rzeczniczka prasowa sądeckiej policji Iwona Grzebyk-Dulak poinformowała portal „Sadeczanin.info”, że komisariat - centrum ma znajdować się przy ul. Głowackiego.

- Obecnie trwają niezbędne procedury. Między innymi muszą być określone warunki zabudowy – mówi dr Iwona Grzebyk-Dulak. – Komendant miejski policji insp. Jarosław Tokarczyk zwrócił się już z pisemną prośbą do komendanta wojewódzkiego policji w Krakowie, o to, aby został złożony do prezydenta Nowego Sącza stosowny wniosek o określenie warunków zabudowy dla wyżej wymienionej nieruchomości. Obecnie nie jesteśmy jednak w stanie określić ani kosztów ani liczby zatrudnionych tam osób.

[email protected], fot. UM w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu