Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
04/04/2023 - 13:40

Wielkanocny lokalny jarmark jak kolorowy zawrót głowy. To wszystko można kupić w jednym miejscu [ZDJĘCIA]

Jajka, kurki, koszyczki, kipiące kolorami palmy wielkanocne, wianki, serwety i obrusiki, pisanki, to tylko niektóre cudeńka, jakie można było kupić na świątecznym jarmarku w Mszanie Dolnej. Choć pogoda nie była wymarzona, chętnych nie brakowało. Szczególnym wzięciem cieszyły się świąteczne smakołyki.

Mamy się czym pochwalić

Nie zabrakło i mieszkańców i turystów. Na wielkanocnym jarmarku pojawili się ci, szukali tego wszystkiego, co buduje świąteczny nastrój.

- Mamy się czym pochwalić – mówi Magda Polańska z urzędu gminy w Mszanie Dolnej.  Świadczyły o tym przygotowane świąteczne stoły. Były  liczne ozdoby sznurkowe i kordonkowe, takie jak  jajka, kurki, koszyczki i koralikowa biżuteria, kompozycje i dekoracje z wiosennymi akcentami prosto na  świąteczny stół, kipiące kolorami palmy wielkanocne, wianki, serwety i obrusiki, pisanki i ozdobne wydmuszki – wymienia Polańska.  

Na jarmarku można też było kupić akwarele, publikacje lokalnej autorki i poetki Władysławy Anny Jamróz, turystyczne mapy i promocyjne wydawnictwa z powiatu limanowskiego, moc drobiazgów i ceramicznego rękodzieła.

czytaj też Jest nowa "moda" na robienie klientów w konia. Dotarła też do Nowego Sącza? 

Smakołyki, że place lizać

Na tej bogatej liście były jeszcze smakołyki: pięknie zdobione pierniczki, pyszne gorczańskie sery podpuszczkowe z ziołami, z czarnuszką, z kozieradką które  okazały się hitem jarmarku,  bo znikały bardzo szybko, podobnie jak miody  i ciepłe proziaki z masłem czosnkowym.  

Do tego wszystkiego unosił się zapach aromatycznej sordy, tradycyjnej zupy wielkanocnej, zwanej również też w naszych stronach święconką. Nie zabrakło też świątecznych wypieków, takich jak ozdobione mazurki i drożdżowe baranki.

czytaj też Koszmarnie drogie tankowanie. W tym tygodniu ceny jeszcze pójdą w górę  

Największy zachwyt wzbudziły trzy małe puchate baranki, które można było głaskać do woli

- Monika Kościelniak, dumna właścicielka stada, odpowiadała na każde pytania związane z hodowlą owiec. Jej pomysł, by w ten sposób uatrakcyjnić nasz wielkanocny jarmark, sprawdził się, za co ogromnie dziękujemy, to nie jest mały wysiłek by wszystko dobrze zaplanować – mówi Magda Polańska. - Dzięki temu zrodziły się kolejne pomysły, ale o tym już przy kolejnej edycji jarmarku.  

czytaj też Będą kontrole i kary. Zapukają do waszych drzwi i sprawdzą czy dopełniliście tego obowiązku

Przypominamy, zgodnie z przyjętą zasadą, spotykamy się zawsze dwa tygodnie przed świętami, czy to Wielkanocą, czy Bożym Narodzeniem, zawsze na placu targowym w Mszanie Dolnej – dodaje. ([email protected]) fot, UG Mszana Dolna

Swiąteczny jarmak jak kolorowy zawrót głowy
Takie cudeńka można było kupić w Mszanie Dolnej


Dziękujemy za przesłanie błędu