Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 lutego. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
11/03/2021 - 06:50

Wielkanoc bez rodziny przy stole. Może być powtórka z wigilijnego lockdownu

Czy Wielkanoc będzie powtórką z Bożego Narodzenia, kiedy trzeba było zrezygnować z rodzinnych spotkań? Według najnowszych doniesień rząd planuje rozwiązania prawne, które umożliwią wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się.

Była już Wielkanoc bez rodziny rok temu, potem smutne Boże Narodzenie, czy teraz znowu czeka nas taki pesymistyczny scenariusz?  Do świąt, które w tym roku przypadają na początek kwietnia już niedaleko. Jakie będą decyzję rządu? Czy zostaną wprowadzone nowe obostrzenia? Czy podobnie jak to było przed wigilią, można się spodziewać zakazu  wyjazdów i odwiedzin?

Minister zdrowia Adam Niedzielski już potwierdził, że mamy do czynienia z trzecią falą koronawirusa. Ostrzegł, że szczyt zachorowań przypadnie właśnie na Wielkanoc. Eksperci nie mają złudzeń. Trzeba się szykować na kolejne restrykcje sanitarne  w czasie świąt.  

Czytaj też Tak się żyje „po sądecku”. Nakręcili w Chełmcu sceny jak z ekohorroru [WIDEO]

- To nie będą rodzinne święta, niestety - podkreślił w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski  prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw COVID-19.

W tym samym programie przewodniczący Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej i lekarz neurolog Wojciech Konieczny stwierdził, że konieczne będzie całkowite zrezygnowanie z odwiedzania rodziny.

Wielkanoc trzeba odwołać. Musimy patrzeć parę tygodni do przodu. Wiemy, że liczba zachorowań będzie wzrastać, liczba hospitalizacji również. Sądzę, że po miesiącu, na początku maja będzie zupełnie inna sytuacja i będziemy mogli sobie to wszystko odbić.

O obostrzeniach na Wielkanoc mówił też na antenie Radia Plus rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Na pewno to jeszcze nie będą takie święta, do jakich przywykliśmy, zanim pojawił się koronawirus. Na pewno to będą święta, które powinniśmy spędzić jeszcze w gronie jedynie najbliższych osób - powiedział Andrusiewicz.

Czytaj też Coś jest z nimi nie tak! Ostrzeżenie przed dwoma lekami wycofanymi z apteki  

- Jeżeli zechcemy, by późna wiosna i wczesne lato były tym okresem, gdy obostrzeń będzie coraz mniej, kiedy tego koronawirusa wśród nas będzie coraz mniej i będzie mniejsza transmisja, to te święta będziemy musieli spędzić tak jak wcześniejsze święta Wielkiejnocy i ostatnie święta Bożego Narodzenia – dodał rzecznik resortu zdrowia.

Jakie będą konkretne zalecenia na święta wielkanocne? - Takie zalecenia, jak były na poprzednie święta, czyli plus pięć osób spoza gospodarstwa domowego – powiedział  Andrusiewicz w rozmowie z  rozgłośnią.([email protected]) fot.IMDziękujemy za przesłanie błędu