Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
25/05/2021 - 15:30

Wiedzie przez środek lasu i łączy dwie gminy. Dlaczego tak trudno tu o asfalt?

Droga w Podolu-Górowej biegnie przez las. Co prawda dziś widać tam tylko kałuże, błoto i koleiny, jednak ten niepozorny odcinek łączy dwie gminy – Korzenną i Gródek nad Dunajcem. Sprawdzamy jakie są szanse, aby wyremontować drogę i dlaczego od kilku lat w tej sprawie nic się nie zmieniło.

Czytaj też: List czytelnika. Właśnie takie są problemy rolników w gminie Gródek nad Dunajcem

Widoczna na zdjęciu droga przebiega przez dwie gminy. Do granicy lasu trasa jest pokryta asfaltem, w lesie natomiast trakt drogowy praktycznie nie funkcjonuje - może jedynie dla pojazdów leśnych, choć i im trudno się tamtędy poruszać. Powiat oznakował tę drogę jako ślepą, bez przejazdu. Sygnały od mieszkańców są skrajne - jedni chcą całkowitej przebudowy tego odcinka, inni cenią sonie to jak aktualnie wygląda. 

Interpelację do starosty nowosądeckiego w tej sprawie wystosowali podczas ostatniej sesji rady powiatu radni Marek PławiakFranciszek Kantor i poseł Barbara Bartuś. Interweniujący zauważyli, że droga jest w bardzo złym stanie technicznym. Nie jest ubita, wiedzie przez las, gdzie miejscami jest zarośnięta, pełna kolein i błota. Ciężko tędy przejść, a co dopiero przejechać.

Na ten moment, aby pokonać tę trasę, trzeba nadrabiać około 15 kilometrów, a z Lipnicy nawet dwa razy tyle, co nikomu się nie opłaca. W tej sprawie w mediach wypowiedział się Adam Czerwiński, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Sączu.

Wiodąca przez las droga łączy Korzenną z Gródkiem nad Dunajcem. Ma znaczenie przede wszystkim lokalne. Zarząd powiatu przeznaczył środki na wytyczenie szlaku drogi, jednak okazało się, że teren wykorzystywany przez mieszkańców nie pokrywa się z miejscem, w którym zgodnie z prawem można by urządzić drogę. Poza tym teren jest trudny, a położenie asfaltu wiązałoby się z ingerencją w prywatne działki, a także koniecznością wykonania odwodnienia.

Są duże szanse, że jeszcze w tym roku zapadnie decyzja w tej sprawie. Należy jednak w pierwszej kolejności na nowo zaprojektować tę drogę, według nowej koncepcji. Wówczas okaże się czy droga powstanie, czy nie. ([email protected], fot. czytelnik)Dziękujemy za przesłanie błędu