Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
31/07/2015 - 14:25

Wesele Wesel pod Górą Parkową. Ci co nie piją, bogacej się mają

Wczoraj w Krynicy-Zdroju rozpoczęło się "Wesele Wesel 2015", czyli XXI Ogólnopolskie Spotkanie Małżeństw, Które Miały Wesela Bezalkoholowe". "Wesele Wesel" potrwa do niedzieli. Dzisiaj o godz. 19.00 przed kościołem św. Antoniego wystąpi zespół Deus Meus.
W tym roku - po raz pierwszy - wydarzenie ma charakter otwarty. W czasie spotkania będzie czas na zwiedzanie Krynicy-Zdroju oraz na tradycyjny bezalkoholowy bal weselny. Tegoroczne "Wesele Wesel" przebiega pod hasłem "Nawrócenie i ewangelizacja zaczyna się w rodzinie". W programie przewidziano m.in. wykłady o małżeństwie i rodzinie dla dorosłych i młodzieży, a także koncert ewangelizacyjny zespołu Deus Meus. W czasie tegorocznej edycji wykłady wygłoszą m.in. bp Andrzej Jeż, ks. Zbigniew Guzy, ks, Andrzej Ważny oraz ks. prałat Władysław Zązel.

Ważnym punktem programu Wesela Wesel w Krynicy Zdroju będzie Procesja 21. Świętych i Błogosławionych w intencji polskich rodzin, bowiem "nawrócenie i ewangelizacja zaczyna się w rodzinie".

**
Wesele Wesel to oddolny ruch małżeństw, które miały wesela bezalkoholowe, stawiający sobie za cel krzewienie w Polsce idei wesel bezalkoholowych. Dziś często młodzi ludzie nie biorą ślubów, bo nie mają na wódkę pieniędzy, czy też nie rozumieją sensu ślubu, gdyż zaginął on gdzieś wraz z redukcją ślubu do jeszcze jednej okazji do picia, bądź też po prostu pić ani towarzystwa pijaków nie lubią. A przecież Boża łaska to podstawa do udanego życia we dwoje. Wesela bezalkoholowe są więc tym, na co młode pokolenie czeka. Z drugiej strony młodzi ludzie nie bardzo wiedzą, jak takie wesele zorganizować. Wesele Wesel prezentuje pokazowe wesele, w wersjach przystępnych dla każdego zainteresowanego, a jednocześnie pokazuje rzeczywistych ludzi, którym takie wesele udało się zorganizować - ku zadowoleniu gości.

Wesele Wesel łączy pożyteczną misję z przyjemnością poznawania kultury i tradycji różnych regionów Polski. Rozpoczęło się na Śląsku, ale zawitało w Małopolsce, Wielkopolsce, na Kujawach i Mazowszu, na Białostocczyźnie i na Podkarpaciu. Poznajemy uroki małych miejscowości jak i dużych metropolii, krajobrazy górskie, pojezierza, zabytki jak i współczesną kulturę regionalną, pielęgnującą dorobek ojców i wzbogacającą go o własne doświadczenia dla przyszłych pokoleń.

Inicjatywa Wesela Wesel cieszy się poparciem władz kościelnych wszystkich szczebli. Listy z wyrazami uznania kierowali do uczestników Papieże: Święty Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek. Także ś.p. Prymas Polski ks. abp Józef Kardynał Glemp. Słowo głosili kardynałowie (w tym z Kurii Rzymskiej), arcybiskupi, biskupi, księża, bracia i siostry zakonne.

Wesele Wesel to w dużej mierze dzieło księdza prałata Władysława Zązla, kapelana Związku Podhalan,którego działalność duszpasterska ukierunkowana jest na krzewienie kultury trzeźwości. Szczególnie zależy mu na promocji wartościowej warstwy kultury góralskiej, z której skarbca wyciąga i przypomina młodemu pokoleniu stare mądrości ludowe, jak choćby i tę: "Nie pij, chłopie, nie pij, bo cię z pola zniesie. Lepiej ty się napij zimnej wody w lesie", czy też "Co wy się pijoki do Nieba ciśniecie? Wszak gorzołki tam nie ma, co zaś pić będziecie?'. I wreszcie: "Ci co nie pijają, bogacej się mają".

Więcej:
www: http://weselewesel.pl
(s)
źródło: Nasz Dziennik, opoka.pl






Dziękujemy za przesłanie błędu