Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 października. Imieniny: Racheli, Sławy, Teofila
06/08/2021 - 08:15

Wartość MMC Brainville drastycznie spada. Cena wywoławcza to 11 milionów

Syndyk ogłosił właśnie kolejny już przetarg na sprzedaż Miasteczka Multimedialnego. Cena wywoławcza to ledwie 11,07 miliona złotych.

Syndyk ogłosił właśnie kolejny już przetarg na sprzedaż Miasteczka Multimedialnego. Cena wywoławcza to ledwie 11,07 miliona złotych.

Przypomnijmy. Budynek MMC Brainville został wybudowany dzięki dotacji w wysokości około100 milionów złotych udzielonej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Po raz pierwszy po upadku spółki obiekt był wystawiony na sprzedaż w 2018 roku, rok po ogłoszeniu przez spółkę upadłości. Wtedy jego wartość wyceniono na około 57 milionów a wierzytelności upadłej spółki sięgały 175 milionów złotych. Chętnych do zakupu nie było.

Po każdym nieudanym przetargu obniżano cenę wywoławczą o 20 procent. I tak po około 10 próbach sprzedaży cena wywoławcza spadła do ledwie 11,07 miliona złotych. Przy czym nie ma dolnej granicy obniżenia ceny.

Syndyk Marek Kadłuczka wielokrotnie zaznaczał, że brak zainteresowania MMC Brainville wynika z faktu, że ten kto kupi obiekt musi się liczyć – zgodnie z nowelizowaną ustawą – z roszczeniami PARP, które domagać się może od nowego właściciela zwrotu części dotacji.

Część potencjalnych nabywców ma też świadomość, że z racji swojego charakteru, konstrukcji i użytych technologii ogrzewania i wentylacji utrzymanie byłej siedziba Miasteczka Multimedialnego pochłania miesięczne kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Był pomysł by pomysł przekazać samorządom. Był pomysł, by utworzyć w MMC szpital covidowy. By przejąć obiekt na potrzeby rozrastającego się z dużym sukcesem na arenie międzynarodowej rynku produkcji gier komputerowych.

Syndyk liczył też na to, że budynek zdecydują się przejąć służby rządowe – z racji potężnego serwera można by go wykorzystać do obsługi kontroli granic za pomocą dronów. Okazało się jednak, że choć dotacja na serwerownię została przez PARP rozliczona, to nie posiada niezbędnych certyfikatów użyteczności.

Budynek nie spełnił też wymogów związanych z utworzeniem tutaj nowej siedziby Archiwum Narodowego. Teraz znów został wystawiony pod młotek. Czy obecna cena wywoławcza odwróci złą koniunkturę? Na tę odpowiedź czeka ponad 100 podmiotów, które zarejestrowały w sądzie swoje roszczenia wobec byłego właściciela obiektu. (e.stach[email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu