Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
31/10/2013 - 13:42

Wandale zniszczyli cmentarz – ludzie dobrej woli odbudowują

Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Tymbarku wykonał prace remontowe na Cmentarzu Wojennym nr 365 w Tymbarku. Jeszcze przed 1 listopada zamontowane zostały krzyże, które w ubiegłym roku zostały zniszczone przez chuliganów. Na cmentarzu w Tymbarku spoczywa 20 żołnierzy austro-węgierskich, 3 niemieckich i 10 rosyjskich. Zginęli w grudniu 1914 roku w czasie zwycięskich dla wojsk austriacko-węgierskich walk o wzgórze Jabłoniec w Limanowej.
W lipcu 2012 roku wandale zniszczyli 14 krzyży, nagrobek, drewniane ogrodzenie cmentarne. – Policja umorzyła śledztwo z powodu niewykrycia sprawców – mówi opiekun cmentarza Robert Nowak ze Związku Strzeleckiego. -  Wysłaliśmy pisma z prośbą o pomoc w odnowieniu cmentarza do ambasad Węgier, Austrii, do Austriackiego Czarnego Krzyża, który opiekuje się grobami z Pierwszej Wojny Światowej, ale nie doczekaliśmy się odpowiedzi. Musieliśmy więc szukać sponsorów. Dzięki nim zebraliśmy prawie 7 tysięcy złotych, co pozwoliło na wykonanie podstawowych prac czyli postawienie krzyży i renowację nagrobków.

Wykonanie prac było możliwe dzięki wsparciu finansowemu: Firmy GALICJA z Nowego Sącza, firmy Gold Drop z Limanowej, Firmy JONIEC z Tymbarku, Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Tymbarku, Banku Spółdzielczego Rzemiosła o/Tymbark, wójta Gminy Tymbark, Firmy TYMBARK Sp. z o.o. S.K.A.
- Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy nas wsparli. Nadal będziemy zabiegać o wsparcie finansowe, bo potrzeba jeszcze 50 tysięcy złotych, by wykonać ogrodzenie, zabezpieczyć osuwisko i na inne prace. Zbliża się setna rocznica Bitwy pod Limanową. Na tymbarskim cmentarzu leżą oficerowie, między innymi węgierski olimpijczyk z 1908 roku, szermierz Jeno Szantay. Na pewno przyjdą tu zagraniczne delegacje by złożyć kwiaty i jakie to wyda o nas świadectwo – mówi Robert Nowak.
W akcję „Żołnierska Pamięć”, polegającą na uporządkowaniu grobów żołnierskich, włączyli się uczniowie Gimnazjum Samorządowego w Tymbarku, którzy posprzątali teren cmentarza i drogę prowadzącą do tej nekropolii.
„Zwracamy się z gorącym apelem do Mieszkańców naszej gminy o utrzymanie należytego wyglądu cmentarza. Bardzo prosimy o nie wysypywanie liści, zniczy, wiązanek i szkła na teren cmentarza i miejsca do niego przyległe. Uszanujmy miejsce wiecznego spoczynku żołnierzy poległych w I wojnie światowej” – apelują władze gminy.
JG
Fot. UG Tymbark
 


Dziękujemy za przesłanie błędu