Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 marca. Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
15/03/2023 - 10:40

W tej parafii dzieje się wiele dobrego. Mieszkańcy są jak jedna, wielka rodzina [ZDJĘCIA]

Parafia Św. Brata Alberta Chmielowskiego w Librantowej jest jedną z najmłodszych na Sądecczyźnie. Została erygowana przez biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca 3 listopada 2002 r. Parafianie doskonale pamiętają budowę kościoła, która przypadła na lata 1984 – 1988. Librantowa choć jest niewielką liczącą około 1300 osób parafią, to dzieje się w niej wiele dobrego. Wszyscy mieszkańcy są jak jedna wielka rodzina. Co o wspólnocie mówi posługujący w tej parafii ks. Henryk Osora?

1 stycznia minęło szesnaście lat księdza posługi w Librantowej. Jakie dostrzega ksiądz mocne strony tutejszej wspólnoty parafialnej? 

- Mocne strony to szacunek do zmarłych, Msze Święte ofiarowane w intencji zmarłych, nawiedzanie cmentarza, troska o groby bliskich. Zauważalna jest też ofiarność parafian oraz solidarność wobec tych, których doświadcza los i różne nieszczęścia. Trudności jednak zawsze się pojawiają, jak w każdej parafii i mają różne oblicza.

Zobacz też Ta parafia jest wyjątkowa. Mieszkańcy mówią, że tu zdarzył się cud

Parafia św. Alberta Chmielowskiego jest jedną z najmłodszych na Sądecczyźnie. Została erygowana przez biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca 3 listopada 2002 r. Parafianie doskonale pamiętają budowę kościoła, która przypadła na lata 1984 – 1988. Świątynia jest naprawdę piękna i zadbana. Czy kościół jest już w pełni wykończony, czy może w najbliższym czasie czekają księdza proboszcza i parafian jeszcze jakieś inwestycje?

- W parafii ciągle coś nowego się tworzy, pomysłów nie brakuje. W tym roku może uda się ubogacić wnętrze świątyni w wizerunki świętych i błogosławionych z naszej diecezji.

Bardzo ważna jest troska o świątynię, ale najważniejsza jest sfera duchowa i zbawienie parafian. W jaki sposób ksiądz proboszcz prowadzi ludzi do Boga? Na co ksiądz zwraca szczególną uwagę?  
- Bardzo ważne jest życie sakramentalne wiernych oraz codzienna modlitwa. Trzeba troszczyć się, aby dzieci były związane z parafią, by mogły być blisko Boga od najmłodszych lat. Często zachęcam do uczestnictwa w grupach parafialnych takich jak Dziewczęca Służba Maryjna i Liturgiczna Służba Ołtarza. Bardzo ważne jest również uczestnictwo dzieci w niedzielnych Mszach Świętych, najlepiej już od siódmego roku życia.  

Posługa duszpasterska jest bardzo ważna, ale czasem trzeba też odpocząć. Co lubi ksiądz robić w wolnym czasie?
- Wyjeżdżam do nieistniejących już wiosek łemkowskich, nawiedzam ich cmentarze, a także cmentarze z pierwszej wojny światowej. Tam można odpocząć. W nocy zaś, gdy jest czyste niebo, obserwuję przez teleskop różne obiekty niebieskie, co daje mi wewnętrzny spokój. 

Dalszą część wywiadu Rafała Gajewskiego z księdzem proboszczem Henrykiem Osorą przeczytacie w marcowym numerze miesięcznika „Sądeczanin”. W czasopiśmie znajdziecie bogaty, liczący 21 stron, materiał o Parafii Św. Brata Alberta Chmielowskiego w Librantowej, który powstał w ramach naszego cyklu "Parafie Sądecczyzny". 

Gdzie kupić miesięcznik „Sądeczanin”?

Tradycyjne, papierowe wydanie „Sądeczanina” znajdziecie w punktach dystrybucji prasy na terenie miasta Nowego Sącza i w innych miejscowościach.

Nowy Sącz:

 • Księgarnia ALFABET, Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 5
 • Księgarnia-Antykwariat BESTSELLER, Nowy Sącz, ul. Sobieskiego 1
 • Firma Handlowa DANEK, Nowy Sącz, ul. Barbackiego 45
 • MUSICBAN, Nowy Sącz, ul. Barbackiego 15
 • Kiosk wielobranżowy, Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 23
 • Spółdzielnia Ogrodnicza Ziemi Sądeckiego, Nowy Sącz, ul. Chopina 10
 • Sklep Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, Nowy Sącz, ul. Sobieskiego 22
 • ADeeM – Dariusz Migacz, ul. Lwowska 66A, Nowy Sącz

Poza miastem:

 • Niskowa: Sklep spożywczo-przemysłowy „Od A do Z”, Niskowa 180 (gmina Chełmiec)
 • Kamianna: Pasieka Barć Kamianna, Kamianna 17 (gmina Łabowa)
 • Brzezna: Sklep spożywczo-przemysłowy BEATRICZE, Brzezna (gmina Podegrodzie)
 • Łącko: Firma Handlowa PASOŃ, Łącko 214
 • Grybów: SHP SKŁADNICA GRYBÓW, ul, Rynek 1, Grybów
 • Stary Sącz: Kiosk TRAFIKA, ul. Rynek 12, Stary Sącz

Przypominamy o ofercie prenumeraty naszego miesięcznika, którą można rozpocząć w dowolnym momencie. Po wykupieniu prenumeraty "Sądeczanina" co miesiąc na wskazany adres będziemy wysyłać za pośrednictwem poczty najnowsze wydanie periodyku. Więcej informacji: 

Marcowy miesięcznik jest również dostępny w formie e-wydania (LINK)

[email protected] Fot. R. Gajewski

W tej parafii dzieje się wiele dobrego. Mieszkańcy są jak jedna wielka rodzina
Parafia Św. Brata Alberta Chmielowskiego jest jedną z najmłodszych na Sądecczyźnie. Została erygowana przez biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca 3 listopada 2002 r. Parafianie doskonale pamiętają budowę kościoła, która przypadła na lata 1984 – 1988. Librantowa choć jest niewielką liczącą około 1300 osób parafią, dzieje się w niej wiele dobrego. Wszyscy mieszkańcy są jak jedna wielka rodzina. Co o wspólnocie mówi posługujący w tej parafii ks. Henryk Osora?


Dziękujemy za przesłanie błędu