Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
25/06/2014 - 11:00

W sobotę I Zjazd Limanowian pod patronatem bpa Jeża

W najbliższą sobotę, 28 czerwca, odbędzie się w Limanowej I Zjazd Limanowian, który honorowym patronatem objął ordynariusz diecezji tarnowskiej ks. biskup Andrzej Jeż. Ideą Zjazdu jest upamiętnienie przejazdu Ojca Świętego Jana Pawła II przez Limanową w dniu 16 czerwca 1999 r. oraz rekoronacji łaskami słynącej Piety z Limanowej, która miała miejsce 22 czerwca 1983 r. Organizatorami są Powiat Limanowski, Bazylika M.B. Bolesnej w Limanowej i Stowarzyszenie Ziemia Limanowska.
„Na pamiątkę tych historycznych wydarzeń w dziejach Ziemi Limanowskiej w roku Kanonizacji Największego Polaka Jana Pawła II chcemy aby corocznie w ostatnią sobotę czerwca odbywał się Zjazd Limanowian. Pragniemy aby zjazd stał się świętem Limanowian nie tylko mieszkających w obrębie Powiatu Limanowskiego ale i tych, co wyjechali do innych miast Polski jak i za granicę” – piszą w zaproszeniu organizatorzy Zjazdu.

Kościół Matki Bożej Bolesnej w Limanowej został podniesiony przez papieża Jana Pawła II do rangi bazyliki mniejszej. Jest to sanktuarium, w którym szczególnym kultem otaczana jest słynąca łaskami figura Matki Bożej Bolesnej.

Sanktuarium wyróżnia się swą sylwetką wśród kościołów Małopolski. Jest reprezentatywnym przykładem nurtu rodzimego w sztuce, wyrosłego na tradycji, kulturze i patriotyzmie. Polskość i swojskość świątyni wyraża się w jej polichromii, witrażach, mozaikach, rzeźbach, ołtarzach.

Figura Matki Bożej Bolesnej znajduje się w głównym ołtarzu bazyliki. Jest to rzeźba typu „pieta” – przedstawia Maryję siedząca na ławeczce i trzymającą na kolanach umęczone ciało Jezusa. Wykonana została z jednolitego pnia lipowego, a jej wysokość wynosi około jednego metra. Do dzisiaj nie ustalono autora rzeźby.

Prof. Józef Dutkiewcz dowodzi, że pochodzi ona ze śląskiej szkoły rzeźbiarskiej i mogła powstać w latach 1300-1375. Kiedy i jak przybyła w okolice Limanowej, trudno jest ustalić. Stare przekazy dowodzą, że dotarła z Węgier, w związku z falą reformacji w tym kraju. Prawdopodobne jakiś pobożny wędrowiec zabrał rzeźbę ze sobą i około roku 1545 umieścił ją na przydrożnej lipie we wsi Mordarka (1 km od Limanowej). Tam właśnie rozpoczął się kult figury Matki Bożej Bolesnej.

W 1753 roku przeniesiono ją uroczyście do świątyni limanowskiej. Kult Piety rozwijał się z roku na rok, a Stolica Apostolska potwierdziła ten kult zezwoleniem na koronację papieską. 11 września 1966 roku ówczesny metropolita krakowski, arcybiskup Karol Wojtyła w obecności wielu biskupów, kapłanów i ponad stu tysięcy wiernych ukoronował Panią Limanowską papieską koroną.

Po kradzieży korony, ponownej rekoronacji dokonał w Krakowie papież Jan Paweł II 22 czerwca 1983. Kult Matki Bożej Bolesnej w Limanowej jest niezwykle żywy w ostatnich latach. W sanktuarium gromadzi się wielu pielgrzymów z różnych stron kraju, oraz z zagranicy.

„Ziemia Limanowska jest miejscem, z którego pochodzi wiele wybitnych osobistości świata sportu, nauki, biznesu, kultury, sztuki. W tym roku szczególną cześć chcemy oddać wybitnej osobie miasta Limanowa ks. biskupowi Piotrowi Bednarczykowi w 100-lecie Jego urodzin” – czytamy dalej w zaproszeniu. Podczas I Zjazdu Limanowian zostanie odsłonięta i poświęcona okolicznościowa tablica pamiątkowa.

(jg) Źródło i fot. www.powiat.limanowa.pl, bazylika-limanowa.pl, KB

***

Program 1 Zjazdu Limanowian 28 czerwca 2014 r.

9.30 - Sala konferencyjna Starostwa Powiatowego – powitanie uczestników 1 Zjazdu Limanowian
10.45 - Przemarsz w towarzystwie Zespołów Regionalnych do Bazyliki Limanowskiej
11.00 - msza św. pod przewodnictwem Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża w w intencji uczestników Zjazdu
12.00 - Poświęcenie tablicy pamiątkowej ku czci Biskupa Piotra Bednarczyka złożenie kwiatów na Jego grobie
12.15 - Plac Koronacyjny przy Bazylice - degustacja potraw regionalnych, prezentacja dorobku artystycznego twórców Ziemi Limanowskiej, otwarcie wystawy "Limanowa znana i nie znana"
14.00 - Program artystyczny w wykonaniu artystów Ziemi Limanowskiej
 


Dziękujemy za przesłanie błędu