Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
03/11/2012 - 17:24

W Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu montowana jest winda

Za kilka tygodni w budynku Sądu Okręgowego przy ul. Pijarskiej w Nowym Sączu zacznie działać nowoczesna winda. Będzie to bez wątpienia duże ułatwienie dla osób niepełnosprawnych, starszych i mających problemy z poruszaniem się.
Budynek sądu ma już swoje lata. Do tej pory osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach inwalidzkich, mogły wjechać do niego na parter przez wewnętrzny dziedziniec po specjalnej pochylni. Na tym poziomie znajdują się również trzy sale rozpraw, przystosowane z myślą o niepełnosprawnych. Natomiast wyższe kondygnacje budynku, ze względu na strome schody, dla osób mających problemy z poruszaniem się były do tej pory trudniej dostępne.
W październiku ruszyła budowa nowoczesnej windy. Na wewnętrznym dziedzińcu sądu rozpoczęły się już prace budowlane. Winda będzie jeździć między piętrami budynku w zewnętrznej szklanej konstrukcji.
- Będą mogły z niej korzystać nie tylko osoby niepełnosprawne, ale wszyscy użytkownicy tego obiektu – mówi Józef Kiełbasa, dyrektor Sądu Okręgowego w Nowym Sączu. – Inwestycja ta realizowana będzie w dwóch etapach. Pierwszy obejmuje dostosowanie budynku sądowego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mam tu na myśli remont toalet na parterze. W zakres tego etapu wchodzi też remont i innych pomieszczeń sądu. Drugi etap obejmuje natomiast wykonanie dobudówki a także dostarczenie i montaż windy. Będzie ona mieć udźwig 600 kg lub zabierać jednorazowo osiem osób. Nie ukrywam, że terminy prac są napięte. Sądzimy, że w styczniu przyszłego roku będziemy mieli za sobą wszelkie niezbędne odbiory m.in. przez Urząd Dozoru Technicznego. Na przełomie stycznia i lutego 2013 winda już powinna służyć użytkownikom sądu.
Prace budowlane prowadzone są pod nadzorem archeologa i służb konserwatorskich. Roboty ziemne, konstrukcyjne i inne remontowe wykonuje Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Ukleina z Myślenic. Natomiast drugi etap inwestycji, czyli dostawę i montaż dźwigu osobowego będzie realizować wyłoniona w przetargu firma „Prolift” z Poznania, specjalizująca się w budowie, dostawach i montażach takich urządzeń.
- Na to zadanie przeznaczono ponad 120 tys. złotych. Są to fundusze, które kierownictwo Sądu Okręgowego pozyskało z Sadu Apelacyjnego w Krakowie z puli środków przeznaczonych na inwestycję. Natomiast pierwsza część zadania, czyli prace budowlane, remont sanitariatów i wspomnianych już innych pomieszczeń sądowych zamknie się kwotą około 900 tys. złotych (brutto). Są to pieniądze, ujęte w palnie finansowym Sądu Okręgowego w Nowym Sączu na 2012 rok – dodaje dyrektor Kiełbasa. – Sądzę, że zainstalowanie nowoczesnej windy, łącznie z montażem konstrukcji i innymi niezbędnymi pracami pochłonie między 200 a 250 tys. złotych. Dzięki tej inwestycji budynek sądu będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych już na każdej jego kondygnacji. Takie rozwiązanie będzie również dogodne dla osób starszych i takich, które mają problemy z poruszaniem się.

(MIGA)
Fot. (MIGA)Dziękujemy za przesłanie błędu