Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
02/10/2022 - 17:40

W sądeckim skansenie pokazy rzemiosła i przysmaki na koniec sezonu [ZDJĘCIA]

Sądecki Park Etnograficzny jesienną porą to wymarzona wręcz przestrzeń do niedzielnego spaceru z rodziną. Niedziela upłynęła w skansenie pod znakiem ostatniej w tym roku plenerowej imprezy, kończącej tegoroczny sezon turystyczny.

Kto wybrał się dzisiaj do skansenu, z pewnością nie żałował. W urokliwej scenerii starych chałup można było zobaczyć rzemieślników prezentujących zapomniane umiejętności, posłuchać muzyki ludowej oraz spróbować wiejskich potraw.

Od godz. 12 do 16 odbywały się pokazy toczenia drewnianych łyżek, wyrobu kwiatów bibułkowych, wyrobu drewnianych kół do wozu, pokazy lutnictwa, tkania w warsztacie tkackim, wyrobu rękawic furmańskich, pieczenia kołaczy i proziaków. Jak się je robi opowiadała Maria Korczyńska.

- Proziaki, czyli placki z maki, maślanki i sody oczyszczonej pieczemy na blasze – powiedziała Sądeczaninowi Maria Korczyńska. – Od sody, która dawniej nazywała się prołzą placki te noszą taką nazwę. Proziaki trafią za chwilę do pieca chlebowego, a za moment również podpłomyki z cukrem z ciasta drożdżowego.

Podczas imprezy można też było przyglądnąć się między innymi pracy kołodzieja, który dawniej zajmował się wyrobem drewnianych kół i narzędzi.

Pasjonująco o pracy kołodzieja opowiadał w skansenie Józef Fiedor z Łomnicy – Zdroju w gminie Piwniczna – Zdrój. Tego ginącego zawodu uczył się od swojego ojca.

- Dawniej bez kołodzieja trudno było żyć na wsi – mówi Józef Fiedor. – Ludzie gospodarzyli, potrzebne były drewniane koła do wozów. Dzisiaj drewnianych kół do wozów już praktycznie się nie robi. O tutaj mam coś takiego, co nazywa się dziadek. To takie współczesne imadło. Z jego pomocą robiło się grabie, styliska do siekier i inne rzeczy potrzebne w gospodarstwie.

W ramach obchodów Roku Łukasiewicza od godz. 10 do 16 na podwórku przy chałupie z Łosia odbywał się również pokaz wyrobu dziegciu, a kiedy weszło się do chałupy można było dowiedzieć się czegoś więcej o „Kosmetykach czarnych jak ropa”. Była to prelekcja połączona z pokazem wyrobu naturalnych kosmetyków.

Podczas ostatniej imprezy plenerowej w tym roku w sądeckim skansenie można było również zobaczyć w spichlerzu z Męciny wystawę planszową „Zabytki techniki. Dawne środki transportu”.

Kolejna duża impreza plenerowa w Sądeckim Parku Etnograficznym zostanie zorganizowana na rozpoczęcie kolejnego sezonu turystycznego, 1 maja 2023 roku.

[email protected], fot. IM.

W sądeckim skansenie zakończono tegoroczny sezon turystyczny
Kto wybrał się dzisiaj do skansenu, z pewnością nie żałował. W urokliwej scenerii starych chałup można było zobaczyć rzemieślników prezentujących zapomniane umiejętności, posłuchać muzyki ludowej oraz spróbować wiejskich potraw.


Dziękujemy za przesłanie błędu